Podróż apostolska Jana Pawła II do Irlandii i Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Jana Pawła II Podróż apostolska do Irlandii i USA
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 29 września8 października 1979
1. państwo  Irlandia
Miejscowości Dublin, Drogheda, Cabra, Clonmacnois, Galway, Knock, Maynooth, Limerick
2. państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowości Boston, Nowy Jork, Filadelfia, Midson City, Des Moines, Chicago, Waszyngton

3. podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 29 września do 8 października 1979. Papież odwiedził Irlandię oraz Stany Zjednoczone Ameryki.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Irlandia[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęła się ona oficjalnym powitaniem na lotnisku w Dublinie 29 września. Tego dnia Jan Paweł II odprawił mszę św. w Phoenix Park w Dublinie, wziął udział w spotkaniu modlitewnym w Drogheda, gdzie zaapelował o pokój i pojednanie. W klasztorze dominikanek w Cabra miało miejsce spotkanie ekumeniczne. Następnego dnia papież odprawił mszę św. dla młodzieży w Galway (300 tys. młodych) oraz drugą w sanktuarium maryjnym w Knock (500 tys.). 1 października po odwiedzeniu miasteczka uniwersyteckiego w Maynooth Jan Paweł II sprawował eucharystię na stadionie Greenpark w Limerick. Tego samego dnia, po oficjalnym pożegnaniu na lotnisku Shannon, papież odleciał do Ameryki. Celem pielgrzymki było umocnienie w wierze Kościoła Irlandii oraz uczczenie obchodów 100-lecia sanktuarium w Knock.

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Papież przyleciał do Stanów Zjednoczonych 1 października. Został przywitany przez żonę prezydenta Rosalynn Carter na lotnisku w Bostonie. Tego dnia Jan Paweł II odprawił mszę św. dla ok. 1 mln wiernych w parku Boston Common. 2 października papież przemówił na Sesji Zgromadzenia Ogólnego w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, nawiedził katedrę św. Patryka oraz odprawił mszę św. na Yankee Stadium dla ok. 90 tys. wiernych. Następnego dnia miały miejsce spotkania z wiernymi i msza św. w Filadelfii w parku Logan Circle z udziałem 1,5 mln uczestników. 4 października papież nawiedził grób św. Johna Nepomucena Neumana oraz odprawił mszę w Civic Center. Tego samego dnia Jan Paweł II sprawował jeszcze jedną eucharystię w Des Moines dla 800 tys. wiernych. 5 października papież spędził w Chicago. 6 października udał się do Waszyngtonu, gdzie w Białym Domu spotkał się z prezydentem Jimmym Carterem. 7 października po nawiedzeniu sanktuarium Niepokalanego Poczęcia i mszy w Mall papież odleciał z lotniska Andrews do Rzymu. Celem pielgrzymki do Ameryki było umocnienie w wierze Kościoła Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz wizyta w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Jackowski: Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II. Kraków: WAM, 2006. ISBN 83-7318-613-1.