Podróż apostolska Jana Pawła II na Ukrainę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska na Ukrainę
Papież

Jan Paweł II

Termin pielgrzymki

23–27 czerwca 2001

Państwo

 Ukraina

Miejscowości

Kijów, Lwów

Znaczek pocztowy wyemitowany z okazji pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę

Podróż apostolska papieża Jana Pawła II na Ukrainę – wizyta biskupa Rzymu, która odbyła się w dniach 23–27 czerwca 2001 roku na zaproszenie ukraińskiego rządu i hierarchów katolickich. Była to 94. zagraniczna podróż Jana Pawła II i jedyna na ziemię ukraińską[1].

Celem wizyty było wsparcie wiary katolików i pomoc w nawiązaniu przyjaznych stosunków między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi na Ukrainie. Zgodnie z programem wizyty Jan Paweł II odwiedził Kijów i Lwów[1].

Papież został przyjęty przez Prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmę, który brał udział także w spotkaniach i uroczystościach pożegnalnych papieża oraz w Mszach Świętych w Kijowie i Lwowie[1], przez przedstawicieli parlamentu i rządu ukraińskiego oraz kardynała Mariana Jaworskiego, zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i kardynała Lubomyra Huzara, głowy Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej[2]. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami środowiska politycznego, biznesowego i kulturalnego Ukrainy oraz biskupami i przywódcami religijnymi wchodzącymi w skład konferencji Wszechukraińskiej Rady Kościołów (z wyjątkiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego)[1].

Papież modlił się przy grobie Askolda (pierwszego chrześcijańskiego księcia Kijowa), złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Wzgórzu Chwały w Kijowie oraz przy Pomnikach Ofiar Totalitaryzmów w Bykowni i Babim Jarze[3]. Podczas pobytu Jana Pawła II w Kijowie w wydarzeniach związanych z pielgrzymką wzięło udział ponad 200 000 osób różnych wyznań, we Lwowie ponad 2 miliony, a papież był witany na wszystkich trasach, którymi się przemieszczał[1].

Jan Paweł II odprawił w czasie pielgrzymki na Ukrainę cztery nabożeństwa w Kijowie (na kompleksie sportowym Czajka) i we Lwowie (na hipodromie)[1]. Dwie Msze zostały odprawione w obrządku łacińskim, a dwa nabożeństwa w obrządku bizantyjskim[1]. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 1,6 mln pielgrzymów[1]. W czasie jednej z Liturgii sprawowanych na hipodromie we Lwowie papież beatyfikował 28 osób: 27 nowomęczenników greckokatolickich[4] oraz siostrę Michalinę Jozafatę Hordaszewską[5]. Podczas podróży apostolskiej papież wygłosił 11 kazań i przemówień, wszystkie w języku ukraińskim[1]. Wyraził w nich uznanie dla wkładu Ukrainy w pokój i stabilność w Europie i regionie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Державний візит Папи Римського Іоанна Павла ІІ (ukr.). Енциклопедія історії України. [dostęp 2020-12-25].
  2. Іван Павло ІІ : “Дякую, тобі Україно!” (ukr.). Religious Information Service of Ukraine. [dostęp 2020-12-25].
  3. Ks. Zdzisław J. Peszkowski, Stanisław Z. Zdrojewski: Jan Paweł II modlił się w Babim Jarze. Niedziela, 27/2001. [dostęp 2020-12-25].
  4. Ks. Krzysztof Nitkiewicz: Męczennicy greckokatoliccy Ukrainy. opoka.org.pl, 2002-01-15. [dostęp 2020-12-19].
  5. Bł. Jozafata Michalina Hordaszewska. opoka.or.pl. [dostęp 2021-01-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]