Podróże Guliwera (film 1939)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu animowanego z 1939 roku. Zobacz też: inne znaczenia.
Podróże Guliwera
Gulliver's Travels
kadr z filmu
kadr z filmu
Gatunek animowany
familijny
przygodowy
Rok produkcji 1939
Data premiery Ziemia 20 grudnia 1939
Stany Zjednoczone 22 grudnia 1939
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 72 min
Reżyseria Dave Fleischer
Scenariusz Dan Gordon
Edmond Seward
Cal Howard
Izzy Sparber
Tedd Pierce
Główne role Pinto Colvig
Jack Mercer
Sam Parker
Jessica Dragonette
Lanny Ross
Tedd Pierce
Muzyka Victor Young
Leo Robin (piosenki)
Ralph Rainger (piosenki)
Allen J. Neiburg (piosenki)
Winston Sharples (piosenki)
Sammy Timberg (piosenki)
Produkcja Max Fleischer
Wytwórnia Fleischer Studios
Dystrybucja Stany Zjednoczone Paramount Pictures
Polska Cass Film (VHS)
Budżet 700 000$[1]

Podróże Guliwera (ang. Gulliver's Travels) – amerykański film animowany z 1939 roku w reżyserii Dave'a Fleischera.

Podróże Guliwera

Był to drugi na świecie pełnometrażowy kolorowy film animowany (po Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach). Produkcja jest bardzo luźno oparta na powieści Jonathana Swifta Podróże Guliwera. Film otrzymał w 1940 dwie nominacje do Oscara - za najlepszą muzykę oryginalną (Victor Young) i najlepszą piosenkę "Faithful Forever" (Ralph Rainger).

Wersja polska (VHS)[edytuj | edytuj kod]

W Polsce film był dystrybuowany na VHS z francuskim dubbingiem i polskim lektorem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Podczas nocnego sztormu, 5 listopada 1699 roku, tonie statek dowodzony przez Lemuela Guliwera, a on sam z trudem wydostaje się na ląd, po czym traci przytomność i pozostaje na nieznanym wybrzeżu, które, jak się okazuje, zamieszkują dwa plemiona maleńkich ludzi - Liliputów i Blefusków. Guliwera przypadkowo zauważa jeden z Liliputów, Gabby. Uznaje go za niebezpiecznego olbrzyma i biegnie do miasta, by ostrzec współplemieńców, w tym króla i dworzan. Zostaje jednak zignorowany, gdyż na dworze królewskim trwają właśnie przygotowania do ślubu królewny Liliputów, Glorii, z królewiczem Blefusków, Davida. Gdy wydaje się, że wszystko jest już ustalone i gotowe, między dwoma królami dochodzi do sporu o to, którą piosenkę należy wykonać na ślubie książęcej pary - pieśń Liliputów "Wierność" czy pieśń Blefusków "Na zawsze". Obaj władcy stawiają na swoim, aż w końcu wściekły król Blefusków niszczy tort weselny i wypowiada Liliputom wojnę, po czym wraca do swojego zamku. Król Liliputów, pokojowo nastawiony, martwi się perspektywą wojny, jednak w końcu Gabby'emu udaje się przekazać mu wiadomość o "olbrzymie" leżącym na plaży, po czym staje na czele ekspedycji mającej go schwytać i sprowadzić do miasta. Lilipuci przy pomocy wielu dźwigów i lin wiążą Guliwera i zawożą do miasta, gdzie obszukują go w poszukiwaniu broni i odbierają mu pistolet; przypadkowy wystrzał budzi Guliwera, który budzi się i uwalnia się. Chwilę później miasto zostaje zaatakowane przez Blefusków, którzy jednak na widok Guliwera uciekają w panice. Lilipuci widzą w nim swojego sprzymierzeńca, postanawiają go ugościć i uszyć mu nowe ubranie. Król Blefusków wysyła swoich trzech szpiegów, by zabili Guliwera. Szpiedzy kradną pistolet Guliwera i postanawiają użyć go przeciw niemu. Tymczasem Guliwer dowiaduje się od Davida i Glorii przyczyny wojny i proponuje nową piosenkę, łączącą dwie zaproponowane przez królów.

Gdy szpiedzy Blefusków zawiadamiają króla, że wkrótce zabiją Guliwera, król wysyła list przez gołębia pocztowego, że zaatakuje o świcie. Gabby przechwytuje tę wiadomość i ostrzega Liliputów, ale sam zostaje schwytany przez szpiegów, którzy przygotowują pistolet. Gdy flota wojenna Blefusków zbliża się do floty Liliputów, Guliwer rozbraja marynarzy, łączy okręty i ciągnie je do brzegu. Szpiedzy strzelają do Guliwera z klifu, jednak David w ostatniej chwili rzuca się na lufę i odwraca strzał, spadając razem z pistoletem i, jak się wydaje, ginąc. Guliwer podniósł jego ciało i zbeształ Blefusków i Liliputów za prowadzenie wojny o tak błahą rzecz, a kiedy ci ogłaszają rozejm, ujawnia że David przeżył i przedstawia im swój pomysł śpiewania połączonej pieśni. Później Lilipuci i Blefuskowie wspólnie budują nowy statek, na którym Guliwer odpływa.

Obsada (głosy)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]