Przejdź do zawartości

Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego
Bauentwurfslehre
Autor

Ernst Neufert

Tematyka

architektura, projektowanie

Typ utworu

poradnik

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1936

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1980

Wydawca

Wydawnictwo Arkady

Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego (niem. Bauentwurfslehre) – podręcznik autorstwa niemieckiego architekta prof. Ernsta Neuferta. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1936 roku i jest wznawiane (z poprawkami) do dnia dzisiejszego. W roku 2009, ukazało się 39 wydanie podręcznika. Po śmierci autora, kolejne wydania opracowywane są pod kierownictwem syna Ernsta – Petera Neuferta. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków świata i jest uznanym kompendium wiedzy, w kręgach studentów, planistów, architektów i projektantów. Książka ukazała się w łącznym nakładzie około 800 tysięcy egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpopularniejszych pozycji traktujących o zagadnieniach architektonicznych w XX wieku[1].

Dzieło obejmuje całokształt wiedzy niezbędnej do zaprojektowania różnego rodzaju obiektów architektonicznych, wraz z otoczeniem. Zawiera podstawowe dane, począwszy od ergonomii środowiska ludzkiego i specyficznych wymagań różnych obiektów budowlanych, aż do uwag o charakterze ogólnym. Zawiera zbiór norm, pomiarów i wymaganych odległości, użytecznych w pracy projektanta. Dzieło charakteryzuje bogata szata graficzna, oraz tabelaryczne zestawienie informacji.

Wydania polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce podręcznik ukazał się nakładem Wydawnictwa Arkady. Pierwsze polskie wydanie: 1980 r. Aktualne polskie wydanie: 2009 r. (wznowienie wersji z 2007 r.)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O wydaniach na www.neufert.de (Dostęp: 14 stycznia 2010 r.). [dostęp 2010-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 kwietnia 2015)].
  2. Wydawnictwo Arkady (Dostęp: 14 stycznia 2010 r.). [dostęp 2010-01-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 stycznia 2010)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]