Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego
Bauentwurfslehre
Autor Ernst Neufert
Tematyka architektura, projektowanie
Typ utworu poradnik
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania III Rzesza Niemcy
Język niemiecki
Data wydania 1936
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1980
Wydawca Wydawnictwo Arkady

Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego (niem. Bauentwurfslehre) – podręcznik autorstwa niemieckiego architekta prof. Ernsta Neuferta. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1936 roku i jest wznawiane (z poprawkami) do dnia dzisiejszego. W roku 2009, ukazało się 39 wydanie podręcznika. Po śmierci autora, kolejne wydania opracowywane są pod kierownictwem syna Ernsta – Petera Neuferta. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków świata i jest uznanym kompendium wiedzy, w kręgach studentów, planistów, architektów i projektantów. Książka ukazała się w łącznym nakładzie około 800 tysięcy egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpopularniejszych pozycji traktujących o zagadnieniach architektonicznych w XX wieku[1].

Dzieło obejmuje całokształt wiedzy niezbędnej do zaprojektowania różnego rodzaju obiektów architektonicznych, wraz z otoczeniem. Zawiera podstawowe dane, począwszy od ergonomii środowiska ludzkiego i specyficznych wymagań różnych obiektów budowlanych, aż do uwag o charakterze ogólnym. Zawiera zbiór norm, pomiarów i wymaganych odległości, użytecznych w pracy projektanta. Dzieło charakteryzuje bogata szata graficzna, oraz tabelaryczne zestawienie informacji.

Wydania polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce podręcznik ukazał się nakładem Wydawnictwa Arkady. Pierwsze polskie wydanie: 1980 r. Aktualne polskie wydanie: 2009 r. (wznowienie wersji z 2007 r.)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O wydaniach na www.neufert.de (Dostęp: 14 stycznia 2010 r.). [dostęp 14 stycznia 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 kwietnia 2015)].
  2. Wydawnictwo Arkady (Dostęp: 14 stycznia 2010 r.). [dostęp 14 stycznia 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 stycznia 2010)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]