Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego
Bauentwurfslehre
Autor Ernst Neufert
Miejsce wydania  Niemcy
Język niemiecki
Data I wyd. 1936
Tematyka architektura, projektowanie
Typ utworu poradnik
Data I wyd. polskiego 1980
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Arkady

Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego (niem. Bauentwurfslehre) – podręcznik autorstwa niemieckiego architekta prof. Ernsta Neuferta. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1936 roku i jest wznawiane (z poprawkami) do dnia dzisiejszego. W roku 2009, ukazało się 39 wydanie podręcznika. Po śmierci autora, kolejne wydania opracowywane są pod kierownictwem syna Ernsta – Petera Neuferta. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków świata i jest uznanym kompendium wiedzy, w kręgach studentów, planistów, architektów i projektantów. Książka ukazała się w łącznym nakładzie około 800 tysięcy egzemplarzy, co czyni ją jedną z najpopularniejszych pozycji traktujących o zagadnieniach architektonicznych w XX wieku[1].

Dzieło obejmuje całokształt wiedzy niezbędnej do zaprojektowania różnego rodzaju obiektów architektonicznych, wraz z otoczeniem. Zawiera podstawowe dane, począwszy od ergonomii środowiska ludzkiego i specyficznych wymagań różnych obiektów budowlanych, aż do uwag o charakterze ogólnym. Zawiera zbiór norm, pomiarów i wymaganych odległości, użytecznych w pracy projektanta. Dzieło charakteryzuje bogata szata graficzna, oraz tabelaryczne zestawienie informacji.

Wydania polskie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce podręcznik ukazał się nakładem Wydawnictwa Arkady. Pierwsze polskie wydanie: 1980 r. Aktualne polskie wydanie: 2009 r. (wznowienie wersji z 2007 r.)[2]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy