Podrażnienie oczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podrażnienie oczu – wynik szkodliwego działania czynników na narząd wzroku. Wśród nich można wyróżnić drażniące czynniki naturalne (np. alergeny: roztocze kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin) i cywilizacyjne (np. monitory komputerowe, klimatyzacja, zanieczyszczenia środowiska). Najczęściej występujące podrażnienia to: zmęczenie narządu wzroku, zaczerwienienie, pieczenie, uczucie ciała obcego lub piasku pod powieką, spadek ostrości widzenia, uczucie suchości, światłowstręt, ból oczu. Wiele z tych objawów towarzyszy schorzeniu zwanemu zespołem suchego oka (ang. dry eye syndrome). Podrażnienie oczu często występuje wraz z symptomami ogólnymi, jak bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nudności, nerwica. Podczas ich trwania może dojść do zmiany struktury filmu łzowego.

Rodzaje podrażnień[edytuj | edytuj kod]

Zaczerwienienie oczu[edytuj | edytuj kod]

Zaczerwienie oczu występuje na skutek przekrwienia spojówek. Okuliści wymieniają trzy jego przyczyny. Pierwszą z nich jest bakteryjne zakażenie oczu. Jego charakterystycznym objawem jest pojawienie się ropnej wydzieliny, która może utrudniać "rozklejenie" oczu po przebudzeniu. Zwykle towarzyszy ono infekcjom gardła i oskrzeli. Drugą z przyczyn jest alergiczne schorzenie oczu. Alergolodzy wyróżniają siedem rodzajów alergii objawiającej się m.in. zaczerwieniem oczu. Zaczerwienie oczu występuje również przy zespole suchego oka.

Swędzenie oczu[edytuj | edytuj kod]

Świąd oczu najczęściej występuje podczas alergii oczu. Jest on najbardziej charakterystycznym jej objawem. Choroby alergiczne oczu mogą sporadycznie prowadzić do uszkodzeń oka, a nawet ślepoty. Stwierdzono ich siedem rodzajów.

Światłowstręt[edytuj | edytuj kod]

Inna nazwa: Fotofobia

Bezwarunkowe mrużenie oczu, unikanie promieni słonecznych i nadwrażliwość oczu na światło to objawy, które mogą towarzyszyć poważnym chorobom oczu. Wśród nich wymienia się zapalenie spojówek, schorzenia tęczówki, uszkodzenia rogówki i achromatopsję (całkowitą ślepotę barwną). Światłowstręt jest typową dolegliwością charakterystyczną dla odry. Dotyka też osób o osłabionym organizmie, cierpiących na migrenę i zażywających atropinę. Niegroźna nadwrażliwość na światło może towarzyszyć przeziębieniu i grypie.

Zespół suchego oka[edytuj | edytuj kod]

Inne nazwy: zespół zmęczonych oczu, syndrom widzenia komputerowego.

Zespół suchego oka (Ang. Dry Eye Syndrome) jest dolegliwością wynikającą z niewłaściwego poziomu nawilżenia gałki ocznej. Pozbawiona "filmu łzowego" rogówka i spojówka jest narażona na wnikanie mikroorganizmów i rozwoju zakażeń. Zespół suchego oka stanowi poważny problem cywilizacyjny i dosięga ok. 10-15% populacji. Jego przyczyn mogą być różne, jednak do najczęstszych zalicza się nadmierną eksploatację wzroku (praca przy komputerze, oglądanie telewizji, jazda samochodem) i niekorzystny wpływ otoczenia (pomieszczenia o słabym poziomie nawilżenia powietrza, dym papierosowy). Dolegliwości towarzyszy zwykle spadek produkcji łez, drapanie, uczucie "piasku pod powiekami". Leczenie polega na likwidowaniu i łagodzeniu objawów. Służą temu preparaty typu "sztuczne łzy". Nie powinny one posiadać w składzie substancji obkurczających naczynia krwionośne i uczulających konserwantów. Mogą być wówczas bezpiecznie stosowane przez alergików i osoby noszące szkła kontaktowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.