Podravka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koprivnica - zakłady Podravki

Podravka d.d. – chorwacka firma działająca w branży spożywczej. Najsłynniejszymi produktami firmy są Vegeta i Ajvar. Oprócz nich Podravka produkuje przyprawy, wody mineralne smakowe i naturalne, pieczywo, marmolady, pasztety, przeciery pomidorowe oraz pasty warzywne, a nawet herbatę.

Firmę założyli bracia Wolf w 1934 roku - na początku była to przetwórnia owoców. W 1947 firmę przejęło państwo, a dwa lata później firma otrzymała obecną nazwę, Podravka. Obecnie firma "Podravka" jest największym i najwięcej znaczącym sponsorem w Chorwacji. Najbardziej znany produkt, mieszankę przypraw Vegeta, firma wyprodukowała w 1959 roku. Od roku 1967 przedsiębiorstwo rozpoczęło zagraniczną ekspansję - zawarło umowy z partnerami z Węgier i Rosji. Od 1972 firma zaczęła produkcję farmaceutyków. W 1993 roku, Podravka została sprywatyzowana i zarejestrowana jako spółka akcyjna. W następnych latach, spółka rozwijała się budując kolejne fabryki, m.in. w 2000 w Polsce.

Polska fabryka Podravki mieściła się w Kostrzynie nad Odrą i była największą fabryką tego koncernu w Unii Europejskiej. Wzniesiona w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, została zamknięta w 2015; tym samym koncern Podravka zakończył działalność produkcyjną w Polsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]