Przejdź do zawartości

Podrawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podrawie
Podravina
Podravje
Państwa

Chorwacja, Słowenia

Ważniejsze miejscowości

Koprivnica, Virovitica, Slatina, Đurđevac, Pitomača

Powierzchnia

3400 km²

Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Podrawie”
46°34′05,36″N 15°36′02,26″E/46,568156 15,600628

Podrawie[1] (chorw. Podravina[1], słoweń. Podravje[2]) – kraina geograficzna w Chorwacji i Słowenii. Rozpościera się wzdłuż biegu rzeki Drawy, zajmując powierzchnię 3400 km²[3].

Geografia

[edytuj | edytuj kod]
Drawa w Đurđevacu

Podrawie to teren nizinny położony pomiędzy rzeką Drawą a wzniesieniami Macelj, Toplička Gora, Kalnik, Bilogora, Papuk i Krndija, za którymi rozpoczyna się już Posawie. Jest to obszar silnie pofałdowany, z falistymi wzgórzami trzeciorzędowymi i równinami aluwialnymi. Charakteryzuje się gęstą siecią rzeczną. Szerokość Podrawia waha się od 10 do 20 km. Znajdują się tu złoża piasku (Đurđevački peski), gazu ziemnego (Molve, Stari Gradac i Kalinovac) i ropy naftowej (Beničanci, Ferdinandovac)[3].

Na obszarze Podrawia funkcjonuje przemysł spożywczy, tekstylny, farmaceutyczny, drzewny i budowlany oraz rolnictwo. Przebiegają przez nią drogowa Podravska magistrala(inne języki) i linia kolejowa VaraždinOsijek. Największa gęstość zaludnienia występuje na północnym wschodzie w okolicach Varaždinu. Inne ważniejsze miejscowości to Koprivnica, Virovitica, Slatina, Đurđevac i Pitomača[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Stare miasto w Đurđevacu

Osadnictwo rozwijało się wzdłuż szlaków wiodących skrajem rozlewisk na południowym brzegu Drawy. Na miejscu dzisiejszego Ludbregu istniała osada Iovia-Botivo. Kulturowo-historyczna odrębność regionu powstało w późnym średniowieczu. Jego dawną nazwą była Komarnica. Od XVI wieku głównymi ośrodkami miejskimi były Koprivnica i Đurđevac w części zwanej Krajiną, natomiast w pozostałej części był nim Ludbreg. W związku z tym powstał tradycyjny podział Podrawia na Ludbrešką, Koprivničką i Đurđevačką Podravinę[3].

Ze względu na meandrowanie Drawy w 1710 roku miejscowość Legrad została oddzielona od Međimurja jako ważny ośrodek handlowy i przyłączona do Podrawia, powiększając jego obszar. W XVII wieku Podrawie było prawie w całości regionem przygranicznym graniczącym z Imperium Osmańskim. Stan ten trwał do traktatu w Karłowicach w 1699 roku. Na przełomie XIX i XX wieku podstawą rozwoju gospodarczego był handel i produkcja rolna. W trakcie II wojny światowej w pobliżu Koprivnicy założono obóz koncentracyjny Danica(inne języki). W 1942 roku działały tu oddziały partyzanckie, a region stał się ważnym ośrodkiem ruchu oporu. Wyzwolenie miało miejsce w 1945 roku[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2019, s. 106.
  2. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, 2019, s. 270.
  3. a b c d e Podravina – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. [dostęp 2022-10-06]. (chorw.).