Podszkle (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podszkle
Kościół w Podszklu
Kościół w Podszklu
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Czarny Dunajec
Liczba ludności (2006) 810
Strefa numeracyjna (+48) 18
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0422209
Położenie na mapie gminy Czarny Dunajec
Mapa lokalizacyjna gminy Czarny Dunajec
Podszkle
Podszkle
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nowotarskiego
Podszkle
Podszkle
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Podszkle
Podszkle
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Podszkle
Podszkle
Ziemia49°31′05,3″N 19°47′21,3″E/49,518139 19,789250

Podszkle, Podszkle Bukowina (słow. Podškle, węg. Bukovinapodszkle)– wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Podszkle znajduje się w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim będącym jednym z pasm Beskidu Żywieckiego[1]. Zabudowania i pola miejscowości zajmują dolinę potoku Bukowiński Strumyk znajdującego się w zlewisku Morza Czarnego (dorzecze Orawy), oraz zbocza wznoszących się nad nim grzbietów; z jednej strony jest to Wielki Dział i Bukowiński Wierch, z drugiej strony Pająków Wierch[2].

Wieś przez stulecia stanowiła część Królestwa Węgier. Była jednak zamieszkiwana przez ludność polską. Do Polski wieś została włączona dopiero po rozpadzie Austro-Węgier w 1918. W latach 1939–1945 stanowiła część Słowacji. Jest to jedna z najstarszych wsi orawskich, lokowana ok. 1580 roku[potrzebny przypis]. Malowniczo usadowiona na beskidzkich wzgórzach. Rolę osadźcy spełniła tu drobna szlachta. Podanie mówi o szklarzu, który dawno, dawno temu wędrował ze swym warsztatem na plecach. Kiedy się potknął w miejscu, gdzie jeszcze nie było wioski, a szkło rozprysło się z brzękiem – w rozpaczy ponoć krzyknął: – To po szkle!... Płynące z beskidzkich wzgórz potoki Orawka i Bukowiński Strumyk łączą się tu w rzekę Orawa. W centrum wsi króluje murowany kościół z końca XVIII wieku, pod wezwaniem św. Rozalii. Mieszkańcy Podszkla tradycyjnie trudnią się rolnictwem i ciesielką. Niektóre rodziny przyjmowały w swoich domostwach letników jeszcze przed wojną. Grzybiarzy wabią tutejsze lasy. Z Podszkla najbliżej do Bukowińskiego Wierchu zwanego Pępkiem Świata, bo widać stąd 14 pasm górskich.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
Panorama miejscowości Podszkle
Panorama miejscowości Podszkle

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]