Podwójny standard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Podwójny standard – stosowanie różnych zasad w sytuacjach, które są z zasady identyczne[1]. Podwójny standard jest często używany do opisania przewagi, która jest przyznawana jednej stronie nad drugą[2]. Powstaje, gdy co najmniej dwie osoby, okoliczności lub zdarzenia są traktowane inaczej, podczas gdy powinny być traktowane w ten sam sposób[3]. Margaret Eichler, autorka The Double Standard: A Feminist Critique of Feminist Social Science wyjaśnia, że podwójny standard oznacza, że dwie takie same rzeczy są mierzone według różnych standardów[4].

Rola, jaką płeć odgrywa w określaniu moralnego, społecznego, politycznego i prawnego kontekstu ludzi, jest od dawna dyskutowana i często kontrowersyjna. Niektórzy uważają, że różnice w sposobie postrzegania i traktowania mężczyzn i kobiet są funkcją norm społecznych i środowiskowych, wskazując tym samym na podwójne standardy. Jedna z często dyskutowanych kwestii dotyczy stwierdzenia, że istnieją podwójne standardy w społecznej ocenie zachowań seksualnych kobiet i mężczyzn. Badania wykazały, że przypadkowa aktywność seksualna jest postrzegana jako bardziej akceptowalna dla mężczyzn niż dla kobiet[5].

Uważa się, że podwójne standardy rozwijają się w umysłach ludzi z wielu możliwych powodów, takich jak: znalezienie wymówki dla siebie, emocji przysłaniających osąd, przekręcanie faktów w celu poparcia przekonań, takich jak uprzedzenia dotyczące potwierdzenia, uprzedzenia poznawcze, uprzedzenia dotyczące przyciągania, uprzedzenia lub pragnienie posiadania racji. Ludzie mają tendencję do oceniania działań ludzi, z którymi wchodzą w interakcje, na podstawie tego, kto je zrobił. W badaniach przeprowadzonych w 2000 roku, dr Martha Foschi zaobserwowała zastosowanie podwójnych standardów w testach kompetencji grupowych. Doszła następnie do wniosku, że cechy statusu, takie jak płeć, pochodzenie etniczne i klasa społeczno-ekonomiczna, mogą stanowić podstawę do tworzenia podwójnych standardów, w których stosuje się bardziej rygorystyczne standardy w odniesieniu do osób, które są postrzegane jako mające „niższy” status. Dr Foschi zwróciła również uwagę na to, w jaki sposób podwójne standardy mogą się kształtować w oparciu o inne społecznie cenione cechy, takie jak uroda, moralność i zdrowie psychiczne[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Definition of double standard, www.dictionary.com [dostęp 2020-04-04] (ang.).
  2. Double standard definition and meaning, www.collinsdictionary.com [dostęp 2020-04-04] (ang.).
  3. DOUBLE STANDARD, dictionary.cambridge.org [dostęp 2020-04-04] (ang.).
  4. Margrit. Eichler, The double standard : a feminist critique of feminist social science, London: Croom Helm, 1980, ISBN 0-85664-536-2, OCLC 6946872 [dostęp 2020-04-04].
  5. Is Our Sexual Double Standard Going Away?, Psychology Today [dostęp 2020-04-04] (ang.).
  6. Martha Foschi, Double Standards for Competence: Theory and Research, „Annual Review of Sociology”, 26 (1), 2000, s. 21–42, DOI10.1146/annurev.soc.26.1.21, ISSN 0360-0572 [dostęp 2020-04-04] (ang.).