Podwyściółczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Preparat histologiczny mózgowia pacjenta z podwyściółczakiem. Guz wyszedł ze stropu IV komory, zamykając przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego i uciskając leżący poniżej rdzeń przedłużony. Po prawej stronie widać, że guz przechodzi do okolicy kąta mostowo-móżdżkowego przeciskając się przez otwór Luschki

Podwyściółczak (łac. subependymoma, ang. subependymoma) – pierwotny guz ośrodkowego układu nerwowego, o bardzo małej złośliwości (I° według WHO),wywodzący się z macierzystych komórek glejowych różnicujących się w kierunku ependymocytów lub astrocytów. Klinicznie i histologicznie przypomina wyściółczaka (ependymoma). Bardzo długo rozwija się bezobjawowo i częściej rozpoznawany jest w badaniu sekcyjnym niż przyżyciowo. Typowo lokalizuje się w okolicy IV komory mózgu, w sąsiedztwie otworów bocznych (Luschki) lub w komorze bocznej w okolicy rogów czołowych. Leczenie jest chirurgiczne.

Guz został opisany po raz pierwszy przez Scheinkera w 1945 roku[1]. Opisywany był też jako podwyściółkowy gwiaździak kłębkowaty (subependymal glomerulate astrocytoma)[2] i podwyściółkowy gwiaździak mieszany (subependymal mixed glioma)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scheinker IM: Subependymoma: A newly recognized tumor of subependymal derivation. J Neurosurg 1945, 2: 232-240
  2. Godwin JT. Subependymal glomerate astrocytoma; report of two cases. „J Neurosurg”. 16. 4, s. 385-9, 1959. PMID: 13665395. 
  3. Chason JL. Subependymal mixed gliomas. „J Neuropathol Exp Neurol”. 15. 4, s. 461-70, 1957. PMID: 13367866. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.