Podzamcze (Wałbrzych)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podzamcze
Dzielnica Wałbrzycha
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Wałbrzych
Data założenia 1976
Nr kierunkowy 74
Kod pocztowy 58-314, 58-316
Tablice rejestracyjne DB
Położenie na mapie Wałbrzycha
Mapa lokalizacyjna Wałbrzycha
Podzamcze
Podzamcze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Podzamcze
Podzamcze
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Podzamcze
Podzamcze
Ziemia50°49′26″N 16°16′38″E/50,824000 16,277111
Portal Portal Polska

Podzamcze – najmłodsza spośród dzielnic Wałbrzycha; osiedle mieszkaniowe zbudowane z wielkiej płyty, znajdujące się w północno-zachodniej części miasta. Pierwsze domy, wybudowane w tej dzielnicy zasiedlono w 1976 roku. Obecnie budynki dzielnicy zarządzane są przez trzy spółdzielnie mieszkaniowe oraz szereg wspólnot i zamieszkiwane są przez ponad 20 tys. ludzi, co czyni Podzamcze najludniejszą dzielnicą miasta[1].

Podzamcze stanowi także jednostkę pomocniczą miasta[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Podzamcze widziane ze strony północno-zachodniej, ze wsi Cieszów

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Podzamcze – widok ze Wzgórza Gedymina
Podzamcze – widok z okna z jednego z bloków mieszkalnych
Podzamcze nocą

Podzamcze położone jest w północno-zachodniej części Wałbrzycha na lewym brzegu Szczawnika. Od centrum miasta oddalone jest o ok. 8 km. Granice dzielnicy wyznaczają z trzech stron: aleja Podwale, a od północnego wschodu ulica Wieniawskiego, poprzez którą sąsiaduje ze Szczawienkiem. Na południowy zachód ciągną się już tereny należące do Szczawna-Zdroju z dużym marketem, a za ulicą Łączyńskiego Piaskowa Góra[3].

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica położona jest na wysokości ok. 385-400 m n.p.m. na obszarze wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych[4], na niewielkim wzniesieniu opadającym ku północy do doliny Szczawnika i Czarciego Potoku. Podłoże tworzą górnodewońskie zlepieńce gnejsowe i piaskowce[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Podzamcze wywodzi się od specyficznego położenia tej dzielnicy – na brzegu Książańskiego Parku Krajobrazowego i niedaleko od zamku Książ, a oznacza po prostu dzielnicę położoną "pod zamkiem". Nazwę tę podkreślają nazwy ulic: Forteczna, Basztowa, Palisadowa, Blankowa, Kasztelańska, Grodzka, Poselska, Hetmańska, Senatorska,Husarska oraz alei otaczającej osiedle: Podwale. Najmłodszą ulicą jest ul. Jana Pawła II wyłamująca się z tej konwencji nazewniczej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Widok z komina ciepłowni

Podzamcze, mimo że zbudowane z wielkiej płyty, jest otoczone zielenią – od strony południowo-zachodniej polami, na terenie których postawiono hipermarket Tesco; od strony północno-zachodniej pasmem ogródków działkowych, natomiast na północy rozciąga się Książański Park Krajobrazowy. Od wschodu Podzamcze zamykają hipermarkety Auchan i Castorama.

Osiedle ma rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe i pełną infrastrukturę. Znajdują się tu m.in.: poczta, komisariat Straży Miejskiej, żłobek, przedszkole, przychodnie lekarskie, obiekty sportowe, szkoły podstawowe (nr 21 i nr 26), dwa gimnazja publiczne (nr 7 i nr 9). Do historii należy nieistniejące V Liceum Ogólnokształcące działające w dawnym budynku szkoły podstawowej nr 2.[6]

Przy szkołach znajdują się boiska sportowe i kryty basen kąpielowy. Działa tutaj drużyna IPA Juventur, która posiada sekcje piłki nożnej[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podzamcze zaczęto wznosić w połowie lat 70. XX wieku na terenach przyłączonych do Wałbrzycha ze Szczawienka. Nazwa osiedla początkowo była myląca, ponieważ na terenie Podgórza w południowej części miasta istniało już osiedle o tej samej nazwie. Jako pierwsze powstały bloki przy ulicy Kasztelańskiej 6-8 i 10-22[8]. Cały kompleks ukończono ostatecznie w latach 90. XX wieku wraz z całym układem komunikacyjnym.(do 2013 powstały jeszcze 3 bloki z kompleksem garaży) Jest to jedna z największych wałbrzyskich "sypialni"[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Liczba mieszkańców dzielnic Wałbrzycha | Nasz Wałbrzych – niezależny portal miejski. nasz.walbrzych.pl. [dostęp 2017-11-26].
  2. Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 grudnia 2004 r. ws. utworzenia jednostki pomocniczej Gminy Wałbrzych pod nazwą Wspólnota Samorządowa „Podzamcze” i nadania Statutu tej jednostce (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2005 r., Nr 21, poz. 500)
  3. Wałbrzych. Plan miasta, 1:20 000, wyd. Daunopol, Warszawa 2003.
  4. Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffa, t.10. Wrocław 2005, s. 14.
  5. Wałbrzych. Zarys monografii miasta na tle regionu, pod red. S. Michalkiewicza, Wrocław 1993, s. 17.
  6. a b Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 369.
  7. Słownik geografii turystycznej Sudetów, op. cit., s. 370.
  8. Blok nr 6-8, ul. Kasztelańska, Wałbrzych – zdjęcia. dolny-slask.org.pl. [dostęp 2017-11-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wałbrzych. Zarys monografii miasta na tle regionu, pod red. S. Michalkiewicza, Wrocław 1993.
  • Słonik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffa, t. 10, Wrocław 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]