Poedit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PoEdit
Logo PoEdit
Logo programu
Poedit 1.7.3
Poedit 1.7.3
Autor Vaclav Slavik
System operacyjny GNU/Linux, Windows, Mac OS X
Pierwsze wydanie 30.07.2012
Aktualna wersja stabilna 1.5
Strona internetowa

Poedit – darmowe narzędzie graficzne do komputerowego wspomagania tłumaczenia dokumentacji i interfejsu użytkownika. Jest to graficzny interfejs dla tłumaczeń z systemu GNU gettext używający plików z rozszerzeniem *.po.

Narzędzie zawiera pamięć tłumaczeniową, funkcjonalność zarządzania projektami i posiada prosty styl wyglądu. Niedokończone fragmenty tłumaczenia są podświetlone, katalogi tłumaczenia mogą zostać zaimportowane i znane frazy tłumaczenia będą automatycznie pobierane z katalogu.

Program dystrybuowany jest jako wolne oprogramowanie wraz z kodem źródłowym na warunkach licencji MIT. Oprogramowanie pracuje na systemach Unix-podobnych (m.in. Linux, Mac OS X) i systemach Windows. W wielu popularnych dystrybucjach Linuksa może on być instalowany bezpośrednio ze standardowych repozytoriach.

Dla interfejsu wykorzystana jest biblioteka klasy wxWidgets. Dla funkcjonalności pamięci tłumaczeniowej wykorzystana jest baza danych Berkeley.

W wersji 1.1.1 została wprowadzona funkcjonalność pamięci tłumaczeniowej. Od wersji 1.3.5 program wspiera systemy Mac OS X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]