Poganowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poganowo
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Liczba ludności (2006) 0
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NKE
SIMC 0990534
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Poganowo
Poganowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poganowo
Poganowo
Ziemia54°01′29″N 21°24′03″E/54,024722 21,400833

Poganowo (niem. Gross Bürgersdorf) – dawna wieś mazurska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Historia wsi[edytuj | edytuj kod]

Poganowskie lasy należały do miasta Kętrzyna od 1438 roku. Wieś powstała pod koniec XVII w. W roku 1818 we wsi było 16 domów i 113 mieszkańców, a w pobliskim folwarku Małe Poganowo 3 domy i 24 mieszkańców. W 1939 wieś razem z przysiółkami miała 329 mieszkańców. Przed 1945 we wsi funkcjonowała jednoklasowa szkoła. W kronice szkoły podany był opis miejsca związanego z historią powstania herbu Kętrzyna. Informacje z kroniki szkolnej wykorzystano przy opisie wsi Zalesie Kętrzyńskie. Wieś wyludniła się po wyjeździe ostatnich Mazurów w drugiej połowie XX w.

W 2007 r. kętrzyńscy archeolodzy odkryli w Poganowie potężny kompleks, położony w lesie i zajmujący powierzchnię ponad pięć hektarów, składający się z grodziska, kilku osad i miejsca kultu. Grodzisko było zasiedlone już we wczesnej epoce żelaza około IV-III wieku p.n.e., ponowne zajęcie tego terenu nastąpiło dopiero około X-XI wieku n.e. – co wnoszone jest po odkrytej ceramice. Najciekawszym elementem całego kompleksu jest miejsce, gdzie prawdopodobnie odprawiano kult pogański, w ofierze przypuszczalnie składając konie (świadczą o tym kamienne konstrukcje zawierające wiele końskich kości bez śladów konsumpcji – według badacza Mariusza Wyczółkowskiego były to małe osobniki typu konika polskiego)[1].

Największą sensacją archeologiczną było odkrycie kamiennej baby pruskiej. Obiekt po konserwacji w 2008 znalazł się w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Kętrzyn z dziejów miasta i okolic", "Pojezierze", Olsztyn, 1978.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Archeolodzy odkryli unikatowe miejsca kultu pogan – Ewa Kisielewska, Gazeta Olsztyńska, str. 05, 08.08.2007

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Muzeum w Kętrzynie – baba pruska