Pogrzeb Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogrzeb Jana Pawła II
John Paul II funeral long shot.jpg
Miejsce

Plac Świętego Piotra
 Watykan

Data

8 kwietnia 2005

Celebrans uroczystości

kard. Joseph Ratzinger
(późniejszy papież Benedykt XVI)

Liczba wiernych

ok. 300 tys. wiernych (pierwsze sektory zajmowały orszaki przedstawicieli rządów państw z całego świata; poza placem zgromadziło się ponad 4 000 000 pielgrzymów, głównie z Polski)

Uwagi

• Pogrzeb Jana Pawła II zgromadził największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów.
• Jedno z największych, o ile nie największe, zgromadzenie chrześcijan w historii świata i największy z dotychczasowych pogrzebów znanych w historii świata.

Ciało Jana Pawła II, wystawione w bazylice św. Piotra; w tle widać prezydentów USA: George’a W. Busha (z żoną Laurą), George’a H.W. Busha i Billa Clintona oraz sekretarz stanu Condoleezzę Rice i Andy’ego Carda
Mistrz papieskich ceremonii liturgicznych Piero Marini oddaje cześć przed trumną papieża Jana Pawła II
Grobowiec w Grotach Watykańskich (pierwsze miejsce spoczynku Jana Pawła II)
Grób Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana (napis na płycie nagrobnej po kanonizacji został zmieniony na SANCTVS)

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w Watykanie w piątek 8 kwietnia 2005[1], sześć dni po śmierci papieża. Pogrzeb był jednym z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło do Rzymu 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów[2]), ponadto w wielu krajach świata odbyły się lokalne uroczystości żałobne. W pogrzebie uczestniczyło 4 królów, 5 królowych, ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu[3]. Nabożeństwo prowadzone było w języku łacińskim; modlono się również po włosku, francusku, polsku, niemiecku, w języku suahili, tagalskim i po portugalsku.

Delegacje[edytuj | edytuj kod]

Kolegium Kardynałów wystosowało oficjalne zaproszenia do wszystkich szefów państw i rządów na świecie. Ponad 200 zagranicznych przywódców wyraziło chęć uczestniczenia w mszy żałobnej. Wśród najbardziej znanych przywódców świata byli: prezydent Stanów Zjednoczonych, byli prezydenci Stanów Zjednoczonych, premier Włoch, obecni i byli prezydenci Brazylii, prezydent, premier i były prezydent Polski, prezydent Francji, prezydent Irlandii, premier Irlandii, król i królowa Hiszpanii, król i królowa Belgii, premier Wielkiej Brytanii, kanclerz i prezydent Niemiec, książę Walii, premier Kanady, król i królowa Jordanii, prezydent Afganistanu, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Iranu, prezydent Izraela oraz pary królewskie z Danii, Szwecji i Norwegii.

Pogrzeb Jana Pawła II zgromadził największą w czasach współczesnych liczbę dostojników i pielgrzymów[4].

Państwa których oficjalne delegacje przybyły na pogrzeb Jana Pawła II

Oficjalna polska delegacja[edytuj | edytuj kod]

Polska oficjalna delegacja biorąca udział w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II liczyła 10 osób. W jej skład weszli: prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką, premier Marek Belka, marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, marszałek Senatu Longin Pastusiak, były prezydent Lech Wałęsa z małżonką, były premier Tadeusz Mazowiecki, były marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski i ambasador Polski w Watykanie (była premier) Hanna Suchocka[5].

W uroczystościach pogrzebowych wzięła ponadto udział około 240-osobowa delegacja polskiego Sejmu i Senatu (koszty związane z wyjazdem ponieśli wyjeżdżający)[5].

Zaproszeni goście zajęli miejsca przygotowane alfabetycznie – według pisowni nazwy ich kraju i według ułożonego wcześniej protokołu dyplomatycznego. Największe delegacje – władz włoskich i polskich – siedziały w pierwszych rzędach.

Przebieg uroczystości pogrzebowych[edytuj | edytuj kod]

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00[5].

Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku Placu Świętego Piotra dywanie[6].

Mszy świętej – koncelebrowanej przez 140 kardynałów oraz patriarchów katolickich Kościołów wschodnich – przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Joseph Ratzinger (który 11 dni później został następcą zmarłego papieża). Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych[6], w tym wielu Polaków (uruchomiono specjalne pociągi z Polski do Rzymu, by umożliwić wiernym dojazd na uroczystości)[1][7] oraz ponad 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii światowych, w tym duchowni islamscy i żydowscy[7][8]. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z napisem Santo subito (pol. „święty natychmiast”)[9].

W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków[10].

Procesji z trumną przewodniczył kardynał kamerling Eduardo Martínez Somalo. W krypcie Jana XXIII w Grotach Watykańskich trumnę złożono w drugiej, cynkowej, którą szczelnie zalutowano, a tę w trzeciej – wykonanej z drewna orzechowego. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, na którym opisano najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu. Trumny zostały opatrzone watykańskimi pieczęciami. W złożeniu trumny uczestniczyli jedynie najbliżsi współpracownicy papieża – arcybiskupi Stanisław Dziwisz i Piero Marini[1].

Grób papieża Jana Pawła II[edytuj | edytuj kod]

Grobowiec Jana Pawła II początkowo był umiejscowiony w krypcie w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji ma znajdować się grobowiec św. Piotra[7]. Po uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II, 30 kwietnia 2011 trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w kaplicy Świętego Sebastiana bazyliki Świętego Piotra, tuż obok kaplicy ze słynną pietą watykańską Michała Anioła. Trumnę przykryto płytą z białego marmuru, na której widniał napis: „Beatus Ioannes Paulus PP. II”. Nowy grób został udostępniony dla wiernych o godz. 7:00 3 maja 2011[11]. Poprzednia płyta nagrobna, po obrzędach beatyfikacyjnych w 2011, została złożona w kościele św. Jana Pawła II w krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”[12]. W dzień uroczystości związanych z kanonizacją Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 na płycie grobowca zamieszczono nowy napis: „Sanctus Ioannes Paulus PP. II” - Święty Jan Paweł II Papież[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Biografia. Pogrzeb. jp2centrum.wroclaw.pl. [dostęp 2016-11-11].
 2. Pięć milionów pielgrzymów. wp.pl. [dostęp 2012-11-17].
 3. Millions mourn Pope at history's largest funeral. „The Independent”, 2005-04-08. London: Independent News and Media Limited. [dostęp 2008-10-19]. [zarchiwizowane z adresu 2008-12-01]. (ang.). 
 4. Uroczystości pogrzebowe wielkich przywódców państwowych. polskatimes.pl, 2010-04-14. [dostęp 2012-11-17].
 5. a b c W piątek rano odloty polskiej delegacji na pogrzeb Papieża. wp.pl, 2005-04-07. [dostęp 2012-11-17].
 6. a b Jan Paweł II. Czas żałoby. Pogrzeb. Onet.pl. [dostęp 2016-11-11].
 7. a b c Pogrzeb papieża Jana Pawła II. psz.pl. [dostęp 2012-11-17].
 8. PAP: Lista przywódców w Watykanie. Gazeta.pl, 2008-04-07. (pol.).
 9. Katolicka Agencja Informacyjna: Okrzyki wiernych: Natychmiast święty!. Gazeta.pl, 2008-04-08. (pol.).
 10. Tomasz Bielecki: Jan Paweł II spoczął w Watykanie. Gazeta.pl, 2008-04-08. (pol.).
 11. Trumna Jana Pawła II już w Kaplicy św. Sebastiana. tvn24.pl, 2011-05-02. [dostęp 2012-11-17].
 12. Płyta z grobu Jana Pawła II jest już w Krakowie. wp.pl, 2011-05-04. [dostęp 2012-11-17].
 13. Nowa płyta na grobie Jana Pawła II. ekai.pl, 2014-04-27. [dostęp 2014-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]