Pogrzeb sardynki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pogrzeb sardynki
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Pogrzeb sardynki
Autor Francisco Goya
Rok wykonania 1812–1814
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 82,5 × 52 cm
Muzeum Królewska Akademia Sztuk Pięknych św. Ferdynanda

Pogrzeb sardynki (hiszp. El entierro de la sardina) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi przedstawiający hiszpańskie święto ludowe[1].

Pogrzeb sardynki był ludową zabawą obchodzoną na zakończenie karnawału. Zwyczaj ten był szczególnie popularny w Madrycie, gdzie świętowano nad brzegiem rzeki Manzanares. W noc poprzedzającą środę popielcową organizowano barwną procesję przebierańców, którzy z pochodniami i kolorowymi chorągiewkami udawali się nad rzekę. Na czele procesji niesiono kukłę, w której ustach umieszczano sardynkę. Po dotarciu nad rzekę sardynce urządzano symboliczny pogrzeb – owiniętą w całun i złożoną w pudle puszczano na wodę. Kukłę palono na stosie na zakończenie zabawy[1].

Początkowo obraz datowano na rok 1783 i uznawano za realistyczne przedstawienie lokalnego święta. Obecnie uważa się, że obraz powstał w latach 1812-1814, a wesołe święto jest wyrazem radości Goi spowodowanej zakończeniem wojny z Francją. Karykaturalne maski i twarze postaci z tłumu świętujących są zapowiedzią groteskowych czarnych malowideł z Domu Głuchego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Francisco Goya. Poznań: Oxford Educational, 2006. ISBN 83-7425-497-1.