Pogrzebacz Wittgensteina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogrzebacz Wittgensteina. Opowieść o dziesięciominutowym sporze między dwoma wielkimi filozofami
Wittgenstein's Poker: The Story of a Ten-Minute Argument Between Two Great Philosophers
Autor David Edmonds, John Eidinow
Tematyka historia filozofii
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 2001
Wydawca Harper Collins
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Wydawca MUZA

Pogrzebacz Wittgensteina. Opowieść o dziesięciominutowym sporze między dwoma wielkimi filozofami – książka z 2001 roku autorstwa dwóch dziennikarzy brytyjskich Davida Edmondsa i Johna Eidinowa. Dotyczy sporu z udziałem trzech filozofów: Karla Poppera, Ludwiga Wittgensteina i Bertranda Russella. Książka stała się bestselerem i miała entuzjastyczne recenzje[1] [2]. Praca jest rekonstrukcją sporu między filozofami. Pojedynek filozofów jest przyczynkiem do opowiedzenia fragmentarycznej historii XX-wiecznej filozofii i przedstawienia biografii dwóch przeciwników tej walki.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W piątkowy wieczór 25 października 1946 roku Klub Nauk Moralnych Uniwersytetu Cambridge miał jedno ze swych regularnych zebrań. Tego wieczoru zaproszonym prelegentem był dr Karl Popper, który przyjechał z Londynu, aby wygłosić odczyt „Czy istnieją problemy filozoficzne?". Wśród słuchaczy znajdował się przewodniczący Klubu Nauk Moralnych Ludwig Wittgenstein, wówczas profesor filozofii. Obecny był też Bertrand Russell. Był to jedyny przypadek, gdy ci trzej wielcy filozofowie: Russell, Wittgenstein i Popper - znaleźli się jednocześnie w tym samym miejscu i czasie. Doszło do wymiany zdań między Popperem i Wittgensteinem na temat podstawowej natury filozofii - czy rzeczywiście istnieją problemy filozoficzne (Popper), czy po prostu tylko łamigłówki językowe (Wittgenstein). Według jednej z wersji wydarzeń, Popper i Wittgenstein toczyli bój o przewagę w dyskusji z rozżarzonymi pogrzebaczami w dłoniach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludwig Has Left the Building - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).
  2. The Porcupine | The New Yorker, www.newyorker.com [dostęp 2017-11-19] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Edmonds, John Eidinow, Pogrzebacz Wittgensteina. Opowieść o dziesięciominutowym sporze między dwoma wielkimi filozofami, przeł. Lech Niedzielski, Warszawa: "Muza" 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]