Pohamuj entuzjazm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pohamuj entuzjazm
Curb Your Entusiasm
Gatunek Sitcom
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Twórcy Larry David
Główne role Larry David
Jeff Garlin
Cheryl Hines
Susie Essman
Liczba odcinków 90
Liczba serii 9
Produkcja
Produkcja Larry David
Jeff Garlin
Gavin Palone
Alec Berg
David Mandel
Jeff Schaffer
Tim Gibbons
Erin O’Malley[1]
Reżyseria Alec Berg
Larry Charles
Bryan Gordon
David Mandel
Jeff Schaffer
David Steinberg[2]
Scenariusz Larry David
Muzyka Luciano Michelini (motyw przewodni)
Czas trwania odcinka 30 min.
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 15 października 2000
Polska 26 października 2008
Stacja telewizyjna HBO
Lata emisji 2000-2011
Chronologia
Poprzednik Kroniki Seinfelda
Strona internetowa

Pohamuj entuzjazm (w oryg. Curb Your Enthusiasm) – amerykański sitcom, z jednym z twórców Kronik Seinfelda, Larrym Davidem w roli samego siebie.

Program jest produkowany i emitowany na antenie HBO. Serial ma swoje korzenie w godzinnym paradokumencie zatytułowanym Larry David: Pohamuj Swój Entuzjazm, który początkowo miał być tylko jednorazowym projektem. We wrześniu 2011 zakończono nadawanie 8. sezonu serialu.

O serialu[edytuj | edytuj kod]

Kanał HBO wyemitował 15 października 2000 pierwszy odcinek Pohamuj Swój Entuzjazm. Głównym bohaterem jest David, grający odrobinę przerysowaną wersję samego siebie, w towarzystwie swoich hollywoodzkich przyjaciół, zazwyczaj granych przez samych siebie. Należą do nich m.in. Ted Danson, Mary Steenburgen, Wanda Sykes, oraz Richard Lewis. Serial kręcony jest na lokacjach w zachodniej części Miasta Aniołów, ale także w Beverly Hills, Culver City oraz Santa Monica, w Kalifornii. Znaczna większość fabuły skupia się wokół sposobu, w jaki Larry - miłośnik świętego spokoju i własnego spojrzenia na świat, próbuje żyć wśród ludzi, którzy wydaje się, że bez końca próbują coś na kontakcie z bogatym producentem wygrać. Dialogi postaci są improwizowane, a sami aktorzy dostają od scenarzysty tylko ogólne wytyczne (wskazówki istotne dla ciągu fabularnego) tego, jak ma się potoczyć rozmowa[3]. Wśród pojawiających się w serialu gwiazd, wystąpili m.in. Mel Brooks, Martin Scorsese, Ben Stiller, Shaquille O’Neal, David Schwimmer oraz załoga Kronik Seinfelda.

Główne postaci[edytuj | edytuj kod]

 • Larry David – egocentryczny, łysy, starszy pan, który jest przekonany o wyższości swojego spojrzenia na świat od innych, jednocześnie nagminnie tępiący innych ludzi za robienie dokładnie tego samego. Larry’emu zdarza się mieć i dobre intencje swoich poczynań, ale te zawsze muszą rozbić się o mur, przyjętych przez społeczeństwo reguł gry. W angielskim jęz. potocznym wyraża się to poprzez termin „moment Larry’ego Davida”[4] Skali porównań, oraz tego, jak wiele Davida „człowieka” jest w Davidzie „postaci” możemy się tylko domyślać.
 • Jeff Greene (Jeff Garlin) – Jeden z nielicznych przyjaciół Larriego, zarazem jego menadżer. Wydaje się, że najsilniejszym z więzów, który łączy obu panów, są ich wspólne próby maskowania rzeczywistości przed swoimi małżonkami. Zdrady Jeffa i jego zainteresowanie pornografią mogą i są przyczyną konfliktów w ich wspólnych relacjach.
 • Cheryl David (Cheryl Hines) – Cheryl często pełni w serialu rolę głosu rozsądku, która powstrzymuje Larriego w sytuacjach, które wymykają mu się spod kontroli. Wśród głównych postaci jest jedyną chrześcijanką, podobnie jak jej odpowiedniczka w prawdziwym życiu, Cheryl porzuciła swoją karierę na rzecz pracy dla dobra środowiska.
 • Susie Green (Susie Essman) – Bardzo głośna i najbardziej przeklinająca postać w serialu, używająca swojego krzykliwego głosu wszędzie wtedy, kiedy jej mąż, próbuje zakrywać przed nią prawdę. Konflikty na linii Susie-Larry, są jednymi z najwyrazistszych i najlepiej zapamiętywanymi, ze względu na swoją intensywność.

Motywy[edytuj | edytuj kod]

W tym serialu historia przewodnia odgrywa kluczową rolę i są niej podporządkowane fabuły wszystkich sezonów, oprócz pierwszego. Odpowiednio:

 • Sezon 2 - kolejny przykład historii szkatułkowej, gdzie Larry próbuje nakręcić sitkom z gwiazdami ze swojego poprzedniego serialu,
 • Sezon 3 - David angażuje się w projekt budowy ekskluzywnej restauracji,
 • Sezon 4 - Mel Brooks angażuje Larry’ego do swojego przedstawienia teatralnego Producenci,
 • Sezon 5 - Richard Lewis szuka dawcy nerki, a Larry podejrzewa, że jest adoptowany,
 • Sezon 6 - przygarnięcie rodziny ofiar Huraganu Katrina oraz separacja z Cheryl,
 • Sezon 7 - spotkanie z załogą Kronik Seinfelda po latach i próba powrotu do Cheryl.
 • Sezon 8 - Larry rozwodzi się z Cheryl i cieszy się życiem singla

W tle tych historii następuje cały ciąg innych zdarzeń, będących konsekwencją interakcji z napotkanymi (celem realizacji głównego ciągu fabularnego) postaciami.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Pohamuj Swój Etuzjazm otrzymał 28 nominacji do Emmy z jednym zwycięstwem. Serial otrzymał także Złoty Glob za Najlepszy Show TV - komedia lub Musical, Nagrodę Stowarzyszenia Reżyserów Ameryki oraz Nagrodę Stowarzyszenia Pisarzy Ameryki za sitcom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Curb Your Enthusiasm - Official Website for the HBO Series, hbo.com [dostęp 2017-12-07] (ang.).
 2. http://www.hbo.com/larrydavid/cast/
 3. It's not the Reuniun Show, but it's as far as you can get it., 2009, HBO
 4. Urban Dictionary: Larry David Moment, urbandictionary.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]