Point of interest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykładowe wyświetlanie POI w nawigacji Garmin

Point of interest (w skrócie POI) – jest to punkt w przestrzeni, najczęściej na powierzchni Ziemi, który może być użyteczny lub warty uwagi. Przykładem punktu może być kino, teatr, apteka, szczyt górski, stacja kolejowa, niebezpieczne miejsce w nawigacji morskiej itp. POI jest stosowany w szczególności w elektronicznych systemach takich jak np. nawigacja GPS czy GIS.

Tłumaczony jako:

  • punkt użyteczności publicznej
  • punkt zainteresowania
  • użyteczne miejsce, w skrócie UM

Minimalna informacja zawarta w POI to długość i szerokość geograficzna. Punkt taki zawiera również najczęściej typ i nazwę (np. kino "Wenus"). Pozostałe informacje, takie jak wysokość nad poziomem morza lub numer telefonu również mogą być dołączone. Przy wizualizacji (wyświetlaniu) informacji o POI np. w urządzeniach GPS używane są znaki graficzne – ikony reprezentujących różne kategorie punktów (kina, stacje benzynowe, pogotowie itd).

Kolekcjonowanie POI[edytuj | edytuj kod]

Mapy cyfrowe dla nowoczesnych urządzeń GPS zwykle zawierają podstawowy wybór POI dla obszaru mapy.

Jednakże istnieją strony internetowe, które specjalizują się w zbieraniu, weryfikacji, zarządzaniu i dystrybucji POI, które użytkownicy mogą pobrać i załadować na swoje urządzenia w celu zastąpienia lub uzupełnienia bazy POI. Podczas gdy niektóre z tych witryn są ogólne i gromadzą POI tylko dla jednego urządzenia, inne są bardziej wyspecjalizowane w danej kategorii. Użytkownicy mają również możliwość tworzenia własnych kolekcji niestandardowych.

Formaty POI[edytuj | edytuj kod]

Oto niektóre z formatów plików wykorzystywanych przez różnych dostawców oprogramowania i urządzeń do zapisu POI:

ASCII Text AutoMapa AutoPilot Destinator Garmin Google Earth Maptech Microsoft MapPoint Pushpin Nokia OpenStreetMap Ozi Explorer Pocket Street Pushpins Sygic TomTom Topografix UMP
.AMP tak
.ASC tak
.CSV tak tak tak tak
.DAT tak
.GDB tak
.GPI tak
.GPX tak tak
.KML tak
.KMZ tak
.LMX tak
.MCA tak
.MSF tak
.MXF tak
.OSM tak
.OV2 tak
.PNT - tak
.POI tak
.PSP tak
.RUPI tak
.TXT tak
.UAM tak
.UPI tak
.WPT tak

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przykładowe strony gdzie można znaleźć punkty POI: