Przejdź do zawartości

Poirot prowadzi śledztwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poirot prowadzi śledztwo
Poirot Investigates
Autor

Agatha Christie

Typ utworu

powieść detektywistyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

marzec 1924

Wydawca

The Bodley Head

poprzednia
Morderstwo na polu golfowym
następna
Mężczyzna w brązowym garniturze

Poirot prowadzi śledztwo (ang. Poirot Investigates) – zbiór jedenastu opowiadań angielskiej pisarki Agathy Christie wydany w roku 1924. Hastings występuje w nim jako narrator.

Bohaterowie będący w każdym opowiadaniu[edytuj | edytuj kod]

Opowiadania[edytuj | edytuj kod]

Do Poirota zgłasza się panna Mary Marvell, amerykańska gwiazda kina, otrzymująca anonimy, w których nadawca żąda zwrotu będącego w jej posiadaniu diamentu – „Gwiazdy Zachodu”. W przypadku niedostosowania się do polecenia, klejnot zostanie jej skradziony podczas przypadającej za kilka dni pełni Księżyca.

Na prośbę firmy ubezpieczeniowej Poirot podejmuje się rozwiązania zagadki śmierci pana Maltraversa, właściciela posiadłości Marsdon Manor, który kilka tygodni wcześniej wykupił u nich polisę na życie wartą 50 tysięcy funtów. W opowiadaniu występuje inspektor Japp.

Hastings opowiada Poirotowi o pani Robinson, której udało się wynająć mieszkanie w eleganckiej dzielnicy po niespotykanie atrakcyjnej cenie. Jej wyjątkowe szczęście wzbudza u detektywa podejrzenia i postanawia on przypatrzeć się bliżej sprawie zaniżonego czynszu. W opowiadaniu występuje inspektor Japp.

Do złożonego grypą Poirota przybywa pan Roger Havering i prosi o pomoc w sprawie zamordowanego pod jego nieobecność wuja. Wobec niedyspozycji przyjaciela do Hunter’s Lodge udaje się tylko Hastings. W opowiadaniu występuje inspektor Japp.

Podczas rejsu z Liverpoolu do Nowego Jorku skradzione zostają obligacje warte milion dolarów. Panna Esmée Farquhar, której narzeczony był odpowiedzialny za bezpieczeństwo przesyłki, prosi Poirota o pomoc w rozwikłaniu zagadki.

W trakcie prac wykopaliskowych w Egipcie umiera nagle sir John Willard, archeolog badający odkryty właśnie grobowiec faraona Men-her-Ra. Dwa tygodnie później ofiarą sepsy pada pan Bleibner, majętny współpracownik sir Willarda. Niedługo po tym samobójstwo popełnia Rupert, bratanek Bleibnera. Prasa i opinia publiczna są przekonane, że zadziałała klątwa egipskiego króla, ale lady Willard nie jest tego pewna i o wszczęcie śledztwa prosi Poirota.

Znajoma Hastingsa i wielbicielka drogiej biżuterii, pani Opalsen, chce pochwalić się Poirotowi wyjątkowej piękności naszyjnikiem z pereł. Okazuje się, że został skradziony z jej pokoju hotelowego. W opowiadaniu występuje inspektor Japp.

We Francji porwany zostaje udający się na ważny szczyt aliantów premier Wielkiej Brytanii. Poirot ma dobę, by odnaleźć polityka i zapobiec międzynarodowemu skandalowi. W opowiadaniu występuje inspektor Japp.

Poirot zakłada się z inspektorem Jappem, że rozwiąże zagadkę zniknięcia znanego londyńskiego bankiera, pana Davenheima, nie wychodząc z domu.

Przebywający z wizytą u Poirota doktor Hawker otrzymuje wiadomość, że jeden z jego pacjentów, książę Foscatini, padł ofiarą brutalnego ataku i prosi o natychmiastową pomoc. Po przybyciu do domu arystokraty Poirot, Hastings i doktor znajdują go martwego. W opowiadaniu wspomniany jest inspektor Japp.

U Poirota zjawia się panna Violet Marsh i prosi o pomoc w sprawie niecodziennego testamentu, który zostawił jej zmarły stryj - jeśli bratanica udowodni, że jest inteligentniejsza od niego, otrzyma w spadku cały jego pokaźny majątek. Detektyw przypuszcza, że zadanie jego klientki ma polegać na odnalezieniu właściwego testamentu.

Wydanie amerykańskie[edytuj | edytuj kod]

Amerykańska edycja z 1925 roku zawiera dodatkowo trzy opowiadania (Bombonierka, Dama z woalką, Zaginiona kopalnia), które ukazały się później w zbiorze Wczesne sprawy Poirota.