Pojazd zabytkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabytkowy Mercedes-Benz W115 220D z 1973 r.
Samochód BMW E24 zarejestrowany jako pojazd zabytkowy
Tablica rejestracyjna pojazdu zabytkowego

Pojazd zabytkowy – wedle ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd, który na podstawie specjalnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami[1].

W praktyce definicja pojazdu zabytkowego jest bardzo płynna. Wedle polskiego portalu Oldtimery.com jest to każdy pojazd, którego produkcję rozpoczęto przed rokiem 1980.

Youngtimer – terminem tym określa się stosunkowo młode (lata 60. – 80. XX wieku), ale już zabytkowe pojazdy utrzymane w swoim oryginalnym stylu. Tego określenia używa się również w stosunku do pojazdów, które jeszcze nie są zabytkami, ale wkrótce nimi będą i tak portal Oldtimery.com definiuje youngtimery jako samochody wyprodukowane w latach 1981-1990.

Oldtimer – określenie pojazdu zabytkowego pochodzące na pierwszy rzut oka z języka angielskiego, lecz zostało utworzone w Niemczech jako pseudoanglicyzm. Określenie Oldtimer posiada w języku angielskim inne znaczenie, nie związane z pojazdami. Zapożyczony termin Oldtimer również powszechnie używany jest w Polsce.

Pojazd historyczny – jest to określenie pochodzące z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC.

W myśl tej ustawy pojazd musi spełniać jeden z poniższych warunków by mógł być uznany za historyczny:

  • pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym
  • pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach
  • pojazd mający co najmniej 40 lat
  • pojazd mający co najmniej 25 lat, który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]