Pępowina dwunaczyniowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pępowina dwunaczyniowa
(pojedyncza tętnica pępowinowa)
ICD-10 P02.6
Stan płodu i noworodka spowodowany innymi i nieokreślonymi stanami pępowiny
ICD-10 Q27.0
Wrodzony brak i niedorozwój tętnicy pępkowej
DiseasesDB 34592

Pępowina dwunaczyniowa – nieprawidłowo zbudowana pępowina, w której zamiast dwóch tętnic i jednej żyły znajduje się jedna tętnica i jedna żyła. Wada ta może (ale nie musi) być przyczyną powikłań, na przykład hipotrofii wewnątrzmacicznej.

Podział wady uwzględniający rozwój embriologiczny[1][edytuj | edytuj kod]

Według Blackburna i Cooleya:

  • typ I, w którym występuje jedna tętnica pępowinowa pochodząca z moczownika, która odchodzi od prawej albo lewej tętnicy biodrowej wspólnej oraz lewa żyła pępowinowa. Występowanie typu I pępowiny dwunaczyniowej skojarzone jest z wadami ośrodkowego układu nerwowego, moczowo-płciowego oraz krwionośnego płodu. Jest to jednocześnie typ najczęstszy (98% przypadków).
  • typ II, w którym tętnica pępowinowa pochodzi z pęcherzyka żółtkowego i odchodzi nie od tętnicy biodrowej wspólnej, a od tętnicy krezkowej górnej. Ten typ pępowiny dwunaczyniowej związany jest bardzo często z dużymi wadami płodu, na przykład agenezją odbytu lub sirenomelią (1,5% przypadków).
  • typ III, związany z występowaniem trzech naczyń pępowinowych. Pojedyncza tętnica pępowinowa pochodzi z pęcherzyka żółtkowego albo z moczownika. W tym typie wady obecne są dwie żyły pępowinowe, ponieważ nie dochodzi tu do agenezji prawej żyły pępowinowej. Ten typ uważany jest za najbardziej niekorzystny prognostycznie z uwagi na współistnienie licznych wad płodu.
  • typ IV, związany z obecnością jednej tętnicy pępowinowej i prawej żyły pępowinowej.

Diagnostyka prenatalna[edytuj | edytuj kod]

Podstawą rozpoznania pępowiny dwunaczyniowej u płodu w czasie ciąży jest badanie ultrasonograficzne[2]. W ocenie prawidłowej budowy pępowiny pomocna jest funkcja kolorowego Dopplera. Ocena naczyniowości pępowiny powinna być obowiązkowo wykonywana podczas badania ultrasonograficznego pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży. Stwierdzenie pępowiny dwunaczyniowej wiąże się z pogłębioną diagnostyką i wzmożonym nadzorem nad prawidłowym rozwojem płodu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dudiak C. M., Salomon C. G., Posniak H. V., Olson M. C., Flisak M. E., Sonography of the umbilical cord. Radiographics 1995; 15(5): 1035–1050
  2. Herrmann UJ Jr, Sidiropoulos D., Single umbilical artery: prenatal findings. Prenat Diagn 1988; 8(4): 275–80

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.