Pojezierze Mrągowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojezierze Mrągowskie
Ilustracja
Jezioro Białe
Mapa regionu
Megaregion

Niż Wschodnioeuropejski

Prowincja

Niż Wschodniobałtycko-Białoruski

Podprowincja

Pojezierza Wschodniobałtyckie

Makroregion

Pojezierze Mazurskie

Mezoregion

Pojezierze Mrągowskie

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska:
woj. warmińsko-mazurskie

Pojezierze Mrągowskie (842.82) – mezoregion fizycznogeograficzny w północno-wschodniej Polsce, w środkowej części Pojezierza Mazurskiego, zaliczany ze względu na typ mezoregionów do wysoczyzn młodoglacjalnych przeważnie z jeziorami w regionie nizin i obniżeń, przechodzący od północy w Nizinę Sępopolską, od wschodu w Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, od południa w Równinę Mazurską i od zachodu w Pojezierze Olsztyńskie[1].

Obejmuje obszar około 1830 km². Charakteryzuje się południkowym ułożeniem ośmiu rynien lodowcowych, wypełnionych w większości przez jeziora, i niemal równoleżnikowym przebiegiem siedmiu pasm moren czołowych. 5% powierzchni stanowią jeziora, m.in. związane z rynnami polodowcowymi: Sasek Wielki o powierzchni 8,8 km², Łęsk – 1,2 km², Pierwój – 1,3 km², Stromek – 1,5 km², Babięty Wielkie – 2,5 km², Gielądzkie – 4,2 km², Lampackie – 2,8 km², Lampasz – 0,8 km², Dłużec – 1,2 km², Białe – 3,4 km²[2].

Większe obszary zalesione znajdują się w południowej części mezoregionu, porastając piaski glacjofluwialne. Wysokości bezwzględne w wielu miejscach przekraczają 200 m, z punktem kulminacyjnym o wysokości 221 m n.p.m. W granicach mezoregionu utworzono rezerwaty przyrody, m.in.: „Zakręt”, „Królewska Sosna”, „Czaplisko Ławny Lasek[2].

Na obszarze pojezierza położone są miasta Mrągowo, Szczytno i Reszel[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling. Regiony fizycznogeograficzne, skala 1:1 500 000. Warszawa: Główny Geodeta Kraju, 1994.
  2. a b c Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014, s. 108. ISBN 978-83-01-16022-7.