Pojezierze Myśliborskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojezierze Myśliborskie
Ilustracja
Mapa regionu
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Pojezierza Południowobałtyckie
Makroregion Pojezierze Zachodniopomorskie
Mezoregion Pojezierze Myśliborskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska
woj. zachodniopomorskie

Pojezierze Myśliborskie (314.41) – mezoregion w Polsce północno-zachodniej w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego. Od północy graniczy z Równiną Pyrzycko-Stargardzką i Równiną Wełtyńską, od południa z Równiną Gorzowską, od zachodu wyraźna granica na Dolinie Dolnej Odry, a na wschodzie na dolinie Płoni.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Główne miasta pojezierza to: Myślibórz, Chojna, Barlinek, Cedynia, Lipiany, Moryń, Trzcińsko-Zdrój, Pyrzyce.

Liczne są jeziora, jak na przykład: Jezioro Myśliborskie, Chłop, Morzycko, Jezioro Barlineckie, Jezioro Karskie Wielkie, Dłużec, Będzin.

Sieć rzeczną tworzą m.in.: Płonia, Myśla, Tywa, Rurzyca, Słubia, Kłodawka (większość dostępna dla spływów kajakowych).

Najwyższe wzniesienia regionu to Wzgórza Krzymowskie (Zwierzyniec – 167 m n.p.m.) w zachodniej części, najniższy punkt to dolina Odry – Żuławy Cedyńskie.

Główne szlaki komunikacyjne stanowią: droga ekspresowa S3, DK3, DK31, DK26, DW121, DW122, DW124, DW125, DW151, DW156 oraz linia kolejowa SzczecinKostrzyn nad OdrąWrocław.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

W regionie występują rozległe kompleksy leśne m.in. Puszcza Barlinecka i Puszcza Piaskowa. Utworzono 2 parki krajobrazowe – Cedyński Park Krajobrazowy i Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami przyrody. Poza granicami parków występują: Rezerwat przyrody Jezioro Jasne, Rezerwat przyrody Długogóry i Rezerwat przyrody Tchórzyno.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Największą atrakcję turystyczną stanowią liczne czyste jeziora. Na ich brzegach zlokalizowano ośrodki wypoczynkowe. Teren Pojezierza to także miejsce idealnie przystosowane do spływów kajakowych. Zabytki koncentrują się głównie w miastach, ale także w mniejszych miejscowościach ich nie brakuje, np.:

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Większość szlaków koncentruje się w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym oraz w okolicach Myśliborza. Inne szlaki stanowią odcinki regionalnych szlaków długodystansowych lub szlaki łącznikowe. Np:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]