Pojezierze Wolińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pojezierze Wolińskie
Ilustracja
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Pobrzeża Południowobałtyckie
Makroregion Pobrzeże Szczecińskie
Mezoregion Uznam i Wolin
Mikroregion(y) Pojezierze Wolińskie
Zajmowane
jednostki
administracyjne
powiat kamieński:
gmina Wolin
gmina Międzyzdroje

Pojezierze Wolińskie (zwane również Warnowsko-Kołczewskim) – obszar jezior w środkowej części wyspy Wolin: Łuniewo, Warnowo Zachodnie, Czajcze, Domysłowskie, Żółwińskie, Wisełka, Kołczewo, Zatorek i Warnowo Wschodnie (Rabiąż). Są to zbiorniki płytkie, a ich dna znajdują się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Jeziora łączy ze sobą Lewińska Struga, która przez Koprowo odprowadza wodę do Dziwny.

Wszystkie mają charakter polodowcowy i znajdują się na skraju głównego pasa wolińskiej moreny czołowejPasma Wolińskiego. Charakteryzują się różnorodnością gatunków roślin w pasie szuwarów i nimfediów. Obszar pojezierza leży na pograniczu gmin Wolin i Międzyzdroje.

Ichtiofauna[edytuj | edytuj kod]

Ichtiofauna zamieszkująca Pojezierze Wolińskie nie różni się od ichtiofauny każdego innego jeziora o charakterze eutroficznym czyli bardzo żyznym, obfitującym w związki pokarmowe umożliwiające bujny rozrost roślinności wodnej. Używając klasyfikacji rybackiej jeziora Pojezierza Warnowsko-Kołczewskiego możemy zaliczyć pod względem występującej w nich ichtiofauny do kategorii jezior szczupakowo-linowych. Oznacza to, iż można wyróżnić w nich gatunki dominujące: szczupaka, karasia, lina, płoć i leszcza oraz gatunki domieszkowe: ukleję, sandacza, piskorza, kozę, suma i wzdręgę. Ze względu na połączenie jezior pojezierza przez Lewińską Strugę z Zalewem Kamieńskim, a dalej z Zatoką Pomorską, mamy do czynienia z migracją ryb i obecnością w tych wodach ryb anadromicznych, czyli takich, których miejsce bytowania stałego stanowią inne zbiorniki wodne, natomiast ikra i larwy wymagają innych akwenów – tych, które kiedyś stanowiły pierwotne środowisko występowania tych gatunków.

Badania[edytuj | edytuj kod]

W latach 1981–2000 przeprowadzono badania jezior Czajcze, Domysławskie, Grodno, Kołczewo, Koprowo, Warnowo Wschodnie (Rabiąż), Warnowo Zachodnie, Wisełka i Żółwińskie. Na podstawie badań stwierdzono, że wszystkie zbiorniki są nieodporne lub mało odporne na degradację. Zlewnie badanych jezior cechują się przeciętną zdolnością uruchamiania ładunku biogenów zdeponowanych na ich obszarze. Wszystkie badane akweny podlegają intensywnemu procesowi eutrofizacji. Zgodnie z zastosowanymi metodami są to jeziora eutroficzne, hipertroficzne, silnie eutroficzne, bądź z pogranicza eutrofii i hipertrofii. Najniższym poziomem trofii cechowało się jezioro Grodno. Znaczny poziom trofii badanych zbiorników potwierdzają występujące w nich warunki tlenowe. W okresie letnim wyrażają się one sięgającym 180–200% przetlenieniem wód powierzchniowych oraz deficytami tlenu w wodach przydennych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez pojezierze prowadzi szlak turystyczny zielony Szlak Leśny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie[1][2] z Międzyzdrojów[3] do węzła szlaków w Świętouściu[4]. Krótki szlak turystyczny czarny szlak czarny nr 1005 łączy Warnowo z stacją kolejową w Warnowie[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Woliński Park Narodowy, www.wolinpn.pl [dostęp 2020-09-25].
  2. Jezioro Czajcze, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2020-09-25].
  3. Woliński Park Narodowy, www.wolinpn.pl [dostęp 2020-09-25].
  4. Poi, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2020-09-25].
  5. Szlak łącznikowy „Warnowski”, Pomorze Zachodnie Travel [dostęp 2020-09-30].
  6. ZACHODNIOPOMORSKA BAZA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH - WĘDRUJ Z NAMI - Artykuły: ZP-1005, Warnowo PKP - Warnowo węzeł szlaków 0,6km, szlaki-zachodniopomorskie.pl [dostęp 2020-09-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Turystyczne szlaki gminy Wolin. W: Danuta Jeżowska, Krzysztof Próchniewicz: Wolin – miasto i gmina. 1996, s. 46. ISBN 83-906309-0-7.