Poké Ball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pokéball (Normalny)

Poké Ball (jap. モンスターボール Monsutābōru?) – w grach i anime z serii Pokémon przedmiot w kształcie kuli, służący do łapania Pokémonów i przechowywania ich, gdy nie są potrzebne. Zwykły Poké Ball jest dwukolorowy (na górze czerwony, a na dole biały). Posiada przycisk, za pomocą którego może się dopasowywać do dłoni trenera. W Poké Balle można łapać zarówno małe Pokémony jak i te największe. Służą one nie tylko do łapania Pokémonów, ale także przechowywania ich. Za pomocą przycisku można wypuszczać Pokémony oraz je przywoływać z powrotem. Dzięki Poké Ballom można przechowywać przy sobie swoje Pokémony, które zamknięte w środku zajmują mało miejsca. Można je także w ten sposób łatwo teleportować za pomocą specjalnych teleportów.

Rodzaje Poké Balli[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Opis Gry, w których występuje
Poké Ball Zwyczajny Poké Ball. Jest koloru biało-czerwonego. Wyglądem przypomina elektrycznego Pokémona Voltorba. Łatwo można go pomylić. Najlepiej za jego pomocą łapać tylko słabe Pokémony (wyjątek:jest świetny do łapania pokemonów legend, które mają biało-czerwoną część ciała). We wszystkich wersjach. Można go znaleźć lub kupić w prawie każdym markecie.
Great Ball Ma o 50% większą moc niż Poké Ball. Jest koloru biało-niebieskiego z dwoma czerwonymi paskami na niebieskiej części. Służy głównie do łapania silniejszych Pokémonów jak np. Snorlax. We wszystkich wersjach. Można go znaleźć lub kupić w markecie. W wersji G/S/C dostać go można za oddanie jednego pokemona trawiastego pewnemu dziadkowi.
Premier Ball Ma tę samą moc jak Poké Ball. Cały jest biały, z wyjątkiem czerwonego paska i wzorku. Występuje tylko w grach "Pokemon Ruby/Saphire i Emelard. Można go mieć gratis, z 10 lub więcej kupionymi Poké Ballami.
Ultra Ball Ma dwukrotnie większą moc od Poké Balla. Jest koloru czarno-białego z dużą żółtą literą "H" na czarnej części. Dobrze nadaje się do łapania słabszych legend jak np. Articuno. We wszystkich wersjach. Można go znaleźć lub kupić w markecie.
Master Ball Za jego pomocą zawsze złapiemy każdego Pokémona, nigdy nie może chybić. Nie można nim złapać jedynie Pokémonów innych trenerów, ponieważ przy takiej próbie trener osłania ciałem swojego Pokémona. Jest koloru fioletowo-białego. Master Ball jest tak rzadki i potężny, że używa się go do łapania najpotężniejszych legend, takich jak Mewtwo czy Lugia. We wszystkich wersjach. Jest bezcenny, nigdzie nie można go kupić. Jest najrzadszym (oprócz GS Ball'a) rodzajem Poké Balla, jaki można znaleźć. W wersjach Pokémon Green, Red, Blue, Pokémon Yellow i FireRed i LeafGreen występuje tylko jeden raz i dostaje się go od prezydenta. W wersjach Silver, Gold, i Crystal jest możliwość zdobycia dodatkowego Master Balla, ale w normalnym trybie gry występuje także tylko jeden raz, dostaje się go od profesora Elma po ukończeniu gry. W wersjach Ruby i Sapphire można go znaleźć w siedzibie zespołu Magmy/Aquy niedaleko miasta Lilycove. W tamtych wersjach można go wylosować w loterii "Loto Ticket" tak samo jak w Pokémon Diamond i Pearl.
GSBall Ten Poké Ball to ogólnie wielka tajemnica. Nie wiadomo jak się go otwiera oraz jaką ma tak naprawdę moc. W anime też nic nie było wiadome. Jego wygląd sugeruje, że działa jak zwykły Poké Ball, ale otwiera go pewnie jakiś zewnętrzny impuls, np. jakiś gatunek Pokémona. GSball zbudowany jest z pióra Lugii (srebrna część) i Ho-Oha (złota część). GSBall występuje w grach Gold i Silver.
Safari Ball Poké Ball używany tylko w Safari Zone. Jego moc jest równa mocy Great Balla. Ma kolor zielono-biały z mała literką "s" wyrytą na zielonej części. Występuje w wersjach Green, Red, Blue, Yellow, Ruby, Sapphire, Emerald, FireRed i LeafGreen oraz Pokémon Diamond i Pokémon Pearl. Trenerzy dostają je przy wejściu do Safari Zone i tylko tam mogą ich używać.
Park Ball Używany do łapania Pokémonów w Pal Parku. Jest koloru żółto-podobnego, a "kropka" na pasku na środku nie jest biała, tylko pomarańczowo-podobna. Jego siła jest równa sile Master Balla. Pal Park (Diamond i Pearl, Platinum oraz HeartGold i SoulSilver).
Nest Ball Ma większą szansę niż inne kule łapiąc jak Pokémon jest osłabiony. Z wyglądu żółto-zielony ze złotym wzorkiem. Można go kupić w niektórych marketach w wersji Ruby, Sapphire i Emerald. Do zdobycia także w 2 Battle Tent (Emerald).
Dark Ball Ten potężny Poké Ball służy do łapania wszystkich Pokémonów i przemieniania ich w złe Dark Pokémony. Jest on tak samo potężny jak Master Ball i jest on cały czarny. Nie występuje w żadnej grze, jednak występuje on jedynie w filmie 4, gdzie posiada go zły Vicious z Zespołu R i łapie za jego pomocą Tyranitara, a potem Celebi.
Luxury Ball Jest to całkowicie Czarna kula o sile Great Balla, po złapaniu na nią Pokémona jest on do ciebie przyjaźnie nastawiony. Występuje w wersjach Pokémon FireRed i LeafGreen, oraz w Ruby/Sapphire.

W tych grach jest tylko jeden. Natomiast w Diamond i Pearl możemy kupić go w sklepie. Ten Ball sprawia, że Pokémony złapane do niego są bardziej szczęśliwe, co może okazać się przydatną rzeczą np. do ewolucji Golbata w Crobata.

Dive Ball Jest to kula, którą używa się, aby złapać podwodne Pokémony (aby wejść pod wodę trzeba mieć HM8 Dive i użyć go na zaciemnionym polu na wodzie). Występuje w wersjach Pokémon Ruby i Sapphire. Można go kupić w Mossdeep City w Markecie. Ułatwia on złapanie takich Pokémonów jak Chinchou albo Clamperl.
Timer Ball Jest to pomarańczowa kula, której efekt jest tym lepszy, im więcej tur minęło w walce. Występuje w wersjach Pokémon FireRed i LeafGreen, Emerald, Ruby, Sapphire, Diamond i Pearl.
Net Ball Jest to turkusowa kula z czarnym szlaczkiem, którą łatwiej złapać Pokémony robaki (Bug) i Wodne Pokémony (Water). Występuje w wersjach Pokémon Ruby i Sapphire oraz Pokémon FireRed. W FireRed Można go dostać od wędkarza za Magikarpia oraz można go kupić w Mossville City w Markecie.
Repeat Ball Jest to Kula, która wygląda jak zwykły Poké Ball, tylko że na środku ma szaro-żółty wzorek. Działa wyjątkowo dobrze na Pokémony złapane już wcześniej. Można ją kupić na Island Two w Pokémon Leaf green i Fire Red albo w Pokémon Ruby / Sapphire.
Level Ball Wygląda jak Pokéball, ale górna część jest czarna i jest na nim czerwony znak, jakby litera V. Działa tym lepiej, im silniejszy jest nasz pokemon od pokemona, z którym walczymy. (1x jak poziom naszego pokemona taki sam lub niższy, 2x przy wyższym od poziomu Pokémona, z którym walczymy, 4x przy przynajmniej 2 razy większym i 8x przy przynajmniej 4 razy większym). Kurt w Azalea Town zrobi go z Red Apricorn.
Lure Ball Boki są zielone, a pośrodku jest czerwono-podobny kształt. Działa z potrójną skutecznością na Pokémony złowione wędką. Kurt w Azalea Town zrobi go z Blu Apricorn, można także dostać od rybaka w Pokémon Center na Route 32(HeartGold/SoulSilver) lub po uratowaniu Slowpoków w Azalea Town (Gold/Silver/Crystal).
Moon Ball Seledynowy-szary Pokéball z księżycem. Działa najlepiej na Pokémony, które ewoluują za pomocą Moon Stone (Kamień Księżycowy). Kurt w Azalea Town zrobi go z Ylw Apricorn.
Friend Ball Zielony Pokéball z czerwonymi kropkami. Pokémon złapany w niego zaczyna z wyższym wskaźnikiem szczęścia. Kurt w Azalea Town zrobi go z Grn Apricorn.
Love Ball Różowy Pokéball z sercem. Działa lepiej na Pokémony przeciwnej płci niż nas, ale tego samego gatunku. Kurt w Azalea Town zrobi go z Pnk Apricorn.
Heavy Ball Szaro-podobny Pokéball z niebieskimi punktami, jakby wbitymi kulkami. Im cięższy Pokémon, tym lepiej działa (jeśli Pokémon waży mniej niż 451.5 lbs [204.8kg], premia skuteczności jest negatywna). Kurt w Azalea Town zrobi go z Blk Apricorn.
Fast Ball Pomarańczowy Pokéball z trzema żółtymi kropkami. Działa dobrze na Pokémony, które natychmiast uciekają z walki (Gold/Silver/Crystal) lub z Szybkością równą lub większą niż 100 (HeartGold/SoulSilver). Kurt w Azalea Town zrobi go z Wth Apricorn.
Sport Ball Pomarańczowy Pokéball z znakiem, który wygląda jak . Używany w konkursie łapania robaków. National Park
Heal Ball Różowy Pokéball z jasno-różowym paskami, które razem stworzyłyby okrąg. Pasek i kropka na środku są ciemnoniebieskie. Całkowicie leczy złapanego Pokémona. Pokémarty IV generacji (Diamond i Pearl, Platinum) oraz II generacji 2 epoki (HeartGold i SoulSilver).
Quick Ball Niebieski Pokéball z dużym żółtym X. Kropka na środku też jest żółta, pasek zostaje czarny. Działa najlepiej gdy jest użyty w pierwszej turze walki. Pokémarty IV generacji oraz II generacji 2 epoki.
Dusk Ball Zielony Pokéball z czarnym szlaczkiem. Działa lepiej jeśli użyty w nocy lub jaskini. Pasek jest czerwony, kropka ciemno-czerwona. Pokémarty IV generacji oraz II generacji 2 epoki.
Cherish Ball Czerwony Pokéball, kropka na środku też czerwona, pasek ciemno-czerwony. Zawiera Pokémony eventowe. Da się go zdobyć tylko eventem.
Dream Ball Różowy Pokéball z ciemnoróżowym punktem. Używany do łapania Pokémonów w lokacji Entree Forest. Entree Forest (V generacja).
Beast Ball Granatowy Pokéball pokryty błękitnym wzorem z czterema żółtymi wypustkami. Używany do łapania Ultra Bestii (ang. Ultra Beasts), nieskuteczny w starciach ze zwykłymi Pokémonami. Możliwy do zdobycia w różnych lokacjach na Alola (VII generacja).

Jest też Roll Ball. Nie jest on spotykany zbyt często. Koloru fioletowego na całej powierzchni z białym szmaragdem na środku. Służy do łapania Pokémonów starożytnych, takich jak Kabuto czy Omanyte, chociaż w wersjach Fire Red i Leaf Green te dwa pokemony dostajemy w laboratorium na Cinnabar Island. Poza tymi PokeBallami jest też bardzo dużo innych, mniej ważnych PokeBall'i. Np. RBall, CrystalBall, CloneBall...