Przejdź do zawartości

Pokój syna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokój syna
La stanza del figlio
ilustracja
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2001

Data premiery

9 marca 2001

Kraj produkcji

Włochy

Język

włoski

Czas trwania

99 min

Reżyseria

Nanni Moretti

Scenariusz

Nanni Moretti
Linda Ferri
Heidrun Schleef

Główne role

Nanni Moretti
Laura Morante

Muzyka

Nicola Piovani

Zdjęcia

Giuseppe Lanci

Scenografia

Giancarlo Basili

Kostiumy

Maria Rita Barbera

Montaż

Esmeralda Calabria

Pokój syna (wł. La stanza del figlio) – włoski film z 2001 roku w reżyserii Nanniego Morettiego, który był też współscenarzystą i wystąpił w jednej z głównych ról. Film został nagrodzony m.in. Złotą Palmą na festiwalu w Cannes oraz trzema nagrodami David di Donatello, w tym dla najlepszego filmu[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Andrea jest synem terapeuty Giovanniego i jego żony Paoli. Gdy jako siedemnastolatek ginie w wypadku podczas nurkowania, jego śmierć zmienia absolutnie wszystko w życiu jego rodziców. Jednym z ich sposobów przepracowywania straty jest nawiązanie kontaktu z dziewczyną, która, najwyraźniej nie wiedząc o śmierci Andrei, przysłała mu list miłosny.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Nanni Moretti planował napisać postać psychoterapeuty i samemu ją zagrać już na kilka lat przed powstaniem filmu. Szczególnie interesowało go poszukanie odpowiedzi na pytanie, co stanie się z osobą, która codziennie zawodowo styka się z cierpieniem innych ludzi, gdy będzie musiała przyjąć własny, ogromny ból[2]. Na pomysł co do tego, aby jego bohater musiał zmierzyć się ze stratą dziecka, wpadł, gdy sam znalazł się w odwrotnej sytuacji - wkrótce po tym, jak jego żona zaszła w ciążę[3].

Najważniejsze nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

  • Złota Palma w Cannes[1]
  • nominacja do Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego[1]
  • nagrody David di Donatello w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Laura Morante), najlepsza muzyka; nominacje w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Nanni Moretti), najlepsza aktorka drugoplanowa (Jasmine Trinca), najlepszy aktor drugoplanowy (Silvio Orlando), najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy producent, najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk[1]
  • nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategoriach najlepszy europejski film i najlepsza europejska aktorka (Laura Morante)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Pokój syna w bazie IMDb (ang.)
  2. BBC - Films - interview - Nanni Moretti [online], www.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-14].
  3. Roger Ebert, The Son's Room Movie Review & Film Summary (2002) [online], www.rogerebert.com [dostęp 2017-11-14] (ang.).