Pokój wersalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokój wersalski
Ilustracja
Obraz namalowany przez Benjamina Westa. Przedstawia (od lewej do prawej): Johna Jaya, Johna Adamsa, Benjamina Franklina, Henryka Laurensa(inne języki) i Williama Temple Franklina(inne języki). Brytyjczycy odmówili wspólnego pozowania, więc obraz nie został nigdy skończony.
Data

3 września 1783

Miejsce

Wersal

Wynik

koniec wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz formalne zerwanie zależności kolonii w Ameryce Północnej od Królestwa Wielkiej Brytanii

Strony traktatu
 Stany Zjednoczone  Wielka Brytania

Pokój wersalski lub pokój paryskitraktat zawarty 3 września 1783 w Wersalu, kończący wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz formalnie zrywający uzależnienie kolonii w Ameryce Północnej od Królestwa Wielkiej Brytanii. Na mocy traktatu Brytyjczycy uznali niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ponadto w zawartych równocześnie układach z pozostałymi stronami wojny zrzekli się na rzecz Hiszpanii Florydy i Minorki, a na rzecz Królestwa Francji kilku wysp antylskich (m.in. Saint Lucia, Tobago), kilku miast w Indiach Wschodnich oraz Saint-Pierre i Miquelon, Senegalu i Gorée w Afryce.

W imieniu Republiki Zjednoczonych Prowincji pokój podpisał Mattheus Lestevenon.

Holendrzy odzyskali większość zdobytych przez Brytyjczyków placówek kolonialnych, z wyjątkiem Negapatamu – w zamian za zezwolenie na swobodną brytyjską żeglugę na wodach holenderskich posiadłości kolonialnych[1].

Kongres Kontynentalny ratyfikował układ pokojowy 14 stycznia 1784.

Traktat w Wikiźródłach (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. H.M. Scott: Sir Joseph Yorke and the Waning of the Anglo-Dutch Alliance, 1747–1788. W: Colonial empires compared: Britain and the Netherlands, 1750-1850. Bob Moore, Henk F. K. van Nierop (red.). Aldershot, Hampshire, England: Ashgate, 2003, s. 20–21. ISBN 0-7546-0492-6.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]