Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teren dawnego lotniska - w dali widać wieżę kontrolną

Greenham Common – pierwotnie nazwa bazy nuklearnej NATO na południu Wielkiej Brytanii. Obecnie nazwa kojarzona raczej z pokojowym obozem kobiet przeciwko zbrojeniom. Obóz trwał z różnym natężeniem, od września 1981 do roku 2000, czyli w sumie 19 lat.

Pokojowy Obóz Kobiecy Greenham Common rozpoczął się w 1981 jako protest przeciw rozwojowi zbrojeń i produkcji oraz wykorzystaniu broni jądrowej. Protest rozpoczęła kobieca grupa "Women for Life on Earth" (ang. Kobiety na rzecz życia na Ziemi) w odpowiedzi na decyzję brytyjskiego rządu o utworzeniu bazy jądrowej w Berkshire w Anglii.

Jak pisze Carol Jacobsen w artykule Peace by Piece z czasopisma "Heresies", szef bazy wojskowej NATO, w której składowano broń, miał powiedzieć do protestujących "Jak dla mnie, możecie tu siedzieć tak długo, jak wam się podoba".

W obozie mieszkały same kobiety, mężczyźni jedynie go odwiedzali. Obóz nie posiadał przywódczyń, był koordynowany metodami niehierarchicznymi. Działania jego uczestniczek były wszystkie wykonywane w sposób pokojowy. W sumie około 3000 kobiet było aresztowanych za swoje pokojowe działania przeciw zbrojeniom, choć większość z nich uniewinniono, niektóre straciły pracę. Najczęściej stosowano pokojowe blokady transportów do i z bazy wojskowej NATO, czasem kobiety przedostawały się na teren bazy, organizowały również blokady w Londynie oraz szereg wykładów i prezentacji w wielu miastach Wielkiej Brytanii i innych krajów.

Ważniejsze wydarzenia w czasie trwania obozu[edytuj | edytuj kod]

  • W 1982 około 400 kobiet poszło do sądu deklarując, że skoro obóz stał się miejscem ich zamieszkania, powinny otrzymać prawo głosowania na miejscu. Otrzymały czasowy meldunek.
  • W grudniu 1982 około 30 000 kobiet otoczyło teren składowiska broni w akcji "Objęcie Bazy" ("Embrace of the Base")
  • 1 stycznia 1983 44 kobiety przedarły się do bazy
  • W 1983 w ramach festiwalu "Tęczowy Smok" około 2000 kobiet utworzyło wielkiego,kolorowego węża z kawałków materiałów przesłanych od ludzi z całego świata.
  • 1 kwietnia 1983 dziesiątki tysięcy protestujących stworzyły długi na 14 mil łańcuch ludzi, ciągnący się od Aldermaston do Burghfield.
  • W grudniu 1983 około 50 000 kobiet zebrało się, by trzymając różnej wielkości lustra i lusterka stworzyć wspólne "odbicie" bazy.
  • W styczniu 1984 kobiety rozwiesiły nad bazą olbrzymią siatkę wspieraną balonami.
  • 4 kwietnia 1984 kobiety zostały usunięte z Greenham Common, jednak w nocy wszystkie wróciły, by odbudować obóz.
  • Ostatnie części broni jądrowej zostały usunięte z Greenham Common w 1991, jednak obóz przetrwał aż do roku 2000, do czasu, gdy jego uczestniczki uzyskały prawo do postawienia pomnika na terenie obozu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]