Pokot (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokot
Ilustracja
Twórcy i obsada filmu na 67. MFF w Berlinie.
Gatunek

dramat, kryminał

Rok produkcji

2017

Data premiery

12 lutego 2017
24 lutego 2017 (Polska)

Kraj produkcji

Polska
Niemcy
Czechy
Szwecja
Słowacja

Język

polski

Czas trwania

128 min

Reżyseria

Agnieszka Holland
Kasia Adamik

Scenariusz

Olga Tokarczuk
Agnieszka Holland

Główne role

Agnieszka Mandat
Wiktor Zborowski
Jakub Gierszał
Miroslav Krobot
Borys Szyc

Muzyka

Antoni Komasa-Łazarkiewicz[1]

Zdjęcia

Jolanta Dylewska
Rafał Paradowski[1]

Scenografia

Joanna Macha[1]

Kostiumy

Katarzyna Lewińska[1]

Montaż

Pavel Hrdlička[1]

Produkcja

Krzysztof Zanussi
Janusz Wąchała[1]

Wytwórnia

Studio Filmowe Tor[1]

Dystrybucja

Next Film[1]

Nagrody
2017: Nagroda im. Alfreda Bauera na 67. MFF w Berlinie
Tokarczuk i Holland w Nowej Rudzie
Agnieszka Holland
Agnieszka Mandat

Pokotpolsko-niemiecko-czesko-szwedzko-słowacki film fabularny z 2017 roku w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik, powstały na podstawie powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009) Olgi Tokarczuk.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię starszej kobiety, Janiny Duszejko, emerytowanej pani inżynier, nauczycielki języka angielskiego w szkole. Główna bohaterka jest wegetarianką, która zajmuje się astrologią i mieszka we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej w Sudetach. Duszejko po serii morderstw dokonywanych na kłusownikach i myśliwych, których wspólną pasją jest polowanie, rozpoczyna prywatne śledztwo.

Pierwowzorem postaci głównej bohaterki była m.in. Teresa Chmura-Pełech[a][2].

Chciałabym, żeby myślistwo tu mocno zabrzmiało, ale to historia starszej kobiety, która toczy walkę z patriarchalnym światem. Myślistwo jest metaforą władzy, zawsze tak było. To jest klucz do rozumienia mechanizmów, z którymi i dziś mamy do czynienia[3]
Olga Tokarczuk

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Producentem filmu było Studio Filmowe Tor, a koproducentami: Heimatfilm GmbH (Niemcy), Nutprodukce (Czechy), The Chimney Group (Szwecja), Nutprodukcia (Słowacja), Narodowy Instytut Audiowizualny, Odra Film, HBO Polska oraz Agora SA[1].

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w: Bystrzycy Kłodzkiej, Międzygórzu, Nowej Rudzie[5].

Festiwale, nagrody[edytuj | edytuj kod]

Pokot miał swoją premierę światową na 67. MFF w Berlinie, gdzie zaprezentowano go w konkursie głównym. Jury wyróżniło go Nagrodą im. Alfreda Bauera za innowacyjność. Niektóre wypowiedzi Agnieszki Holland i Olgi Tokarczuk na Berlinale zostały krytycznie przyjęte przez część prasy prawicowej w Polsce[6].

9 września 2017 komisja oscarowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego postanowiła zgłosić Pokot jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego[7]. Pawlikowski stwierdził, że „Pokot to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. Pokot to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat”[8].

Podczas 30. ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się 9 grudnia 2017 roku w Berlinie, Katarzyna Lewińska otrzymała nagrodę Najlepszego Europejskiego Kostiumologa.

Na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymały Agnieszka Holland i Kasia Adamik, natomiast Janusz Kaleja nagrodę za najlepszą charakteryzację[9].

Film był nominowany do nagród Polskiej Akademii Filmowej, Orłów, w sześciu kategoriach, m.in.: najlepszy film i najlepsza reżyseria[10], jednak nie udało się zdobyć żadnej statuetki[11].

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Prapremiera filmu odbyła się 22 lutego 2017 w Poznaniu[12].

Uroczysta polska premiera[13] filmu odbyła się 24 lutego 2017[b][14] w kinie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie[c] z udziałem: Agnieszki Holland, Patrycji Volny, Olgi Tokarczuk, Agnieszki Mandat, Joanny Machy, Janusza Wąchały (Studio Filmowe Tor), Karoliny Korwin Piotrowskiej[15].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Na spotkaniu w Nowej Rudzie 24 lutego 2017 potwierdziła to O. Tokarczuk.
  2. Film był wyświetlany w kinach od dnia premiery 24 lutego 2017 r.
  3. W mieście zrealizowano sporą część zdjęć, m.in. w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]