Pokuta (film 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy brytyjsko-francuskiego filmu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pokuta
Atonement
Gatunek melodramat
wojenny
Data premiery 29 sierpnia 2007
Polska 8 lutego 2008
Kraj produkcji  Francja
 Wielka Brytania
Język angielski
francuski
Czas trwania 130 min
Reżyseria Joe Wright
Scenariusz Christopher Hampton
Główne role Keira Knightley
James McAvoy
Saoirse Ronan
Muzyka Dario Marianelli
Zdjęcia Seamus McGarvey
Scenografia Sarah Greenwood
Kostiumy Jacqueline Durran
Montaż Paul Tothill
Produkcja Studio Canal
Working Title Films
Relativity Media
Universal Pictures
Dystrybucja Focus Features
Budżet 35,000,000 USD

Pokuta (ang. Atonement) – brytyjsko-francuski film z 2007 roku w reżyserii Joe Wrighta. Melodramat na podstawie książki Ian McEwana pod tym samym tytułem.

Zwycięzca Złotych Globów 2007 za najlepszy film dramatyczny oraz zdobywca nagrody BAFTA w kategorii najlepszy film, a także Oscara za najlepszą muzykę Dario Marianelliego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pewnego upalnego dnia 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest świadkiem interesującej sceny pomiędzy jej starszą siostrą Cecillią a Robbiem Turnerem – synem służącej zajmującej się domem Tallisów. Wyobraźnia dziewczynki podpowiada jej rozmaite interpretacje tego wydarzenia. W tym czasie u Tallisów zjawiają się Lola, Pierrot i Jackson Quincey – dzieci siostry Emily Tallis – Hermione Quincey – która właśnie rozwodzi się z mężem. Briony chce powitać swego brata Leona, który na stałe mieszka w Londynie, a teraz ma zjawić się u nich w odwiedziny, wystawieniem swojej najnowszej sztuki – "Przypadki Arabelli". Ma zamiar wykorzystać kuzynostwo jako aktorów, ale w sumie premiera sztuki nie dochodzi do skutku. Z okazji przyjazdu Leona, Emily Tallis urządza uroczystą kolację, na którą zostaje zaproszony też Robbie. Turner pisze do Cecilli list z przeprosinami za swoje zachowanie. Tego popołudnia niechcący zbił cenny wazon należący do jej ojca – Jacka Tallisa. Jednak uczucie do dziewczyny nie pozwala mu się skupić. Pod wpływem chwili pisze obsceniczny list, który omyłkowo zabiera ze sobą. Kopertę daje Briony, którą spotyka po drodze. Jest mu głupio wręczyć go samemu. Dopiero gdy Briony znika w drzwiach domu, Robbie uświadamia sobie, co włożył do koperty. Ciekawska Briony odczytuje list, a potem oddaje go siostrze. Cecillia informuje Robbiego o tym, co zrobiła jej młodsza siostra. Dzięki pomyleniu listów Cecillia w końcu zdobywa się na odwagę i wyznaje Turnerowi, co do niego czuje, zaraz potem dochodzi między nimi do zbliżenia. Całą scenę widzi Briony. Przy kolacji okazuje się, że Jackson i Pierrot uciekli z domu. Wszyscy wyruszają na poszukiwania. Briony znajduje Lolę. Okazuje się, że dziewczynka została zgwałcona. Pomimo że Briony nie widziała sprawcy gwałtu, wyobraźnia podsuwa jej obraz Robbiego. Donosi na niego, kłamiąc, że widziała jego twarz. Wszyscy domownicy czekają w napięciu. Robbie zjawia się jako ostatni z Jacksonem i Pierrotem. Zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Kilka lat później wybucha wojna. Robbie walczy na froncie francuskim, Cecillia jest siostrą oddziałową, a Briony pielęgniarką; stawia też pierwsze kroki jako pisarka. Briony już wie, że przyjdzie jej słono zapłacić za odebranie szczęścia swej siostrze i Robbiemu. Wie też, że zapłaci całym swym życiem i że do samego końca będzie rozpamiętywać wydarzenia tego upalnego dnia lata 1935 roku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]