Pokutująca Maria Magdalena (obraz El Greca z 1610)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokutująca Maria Magdalena
Ilustracja
Autor El Greco
Rok wykonania 1605-1610
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 30,8 × 25 cm
Muzeum kolekcja prywatna w Bilbao

Pokutująca Maria Magdalena – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco. Jest sygnowany: domènikos theotokópoulos epoíei.

W pierwszych latach pobytu w Hiszpanii El Greco namalował kilka obrazów przedstawiających Marię Magdalenę. Jednym z pierwszych było płótno znajdujące się obecnie w Worcester Art Museum, wzorowany na pierwszej wersji z Budapesztu powstałej prawdopodobnie jeszcze we Włoszech. Na wersji powstałej już w Toledo wzorowały się kolejne wersje Marii Magdaleny z Kansas City czy z Museo Cau Ferrat. W sumie artysta namalował przynajmniej pięć wersji Magdaleny pokutującej. Inspirację stanowił dla niego niewątpliwie obraz Tycjana Magdalena z 1535 roku.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Jest to ostatnia wersja Pokutującej Magdaleny, pozbawiona już cech malarstwa włoskiego a utrzymana w typowym stylu El Greca jaki wypracował w ostatnich latach swojej twórczości. Postać, nadal wyidealizowana, namalowana jest z ogromną impresją; ma wydłużoną szyję i palce u dłoni tradycyjnie rozchylone. Magdalena jak Piotr Apostoł w Łzach św. Piotra spogląda z oddaniem w niebo a w jej oczach widać łzy. Po lewej stronie znajduje się ludzka czaszka i oparta o nią otwarta księga. Motyw ten artysta wykorzystał w pierwszej swojej wersji Pokutującej Magdaleny z 1580 roku, tworząc w ten sposób artystyczną klamrę zamykającą ten temat. Obraz nie został w całości namalowany przez mistrza, niektóre szczegóły namalowane zostały przez jego uczniów w pracowni.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jose Gudiol, The complete painting of El Greco, Wyd. Greenwich House, Nowy Jork 1983 ​ISBN 0-517-404990