Polana Białego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polana Białego lub Białe, także Koszarzysko – dawna polana znajdująca się w Dolinie Suchej Giewonckiej będącej górnym, zachodnim odgałęzieniem Doliny Białego w polskich Tatrach Zachodnich. Polana położona była na wysokości około 1150–1230 m na stromym stoku. W jej dolnej części stał szałas. Polana ta wraz z otaczającymi ją serwitutowymi lasami i haliznami należała do dawnej Hali Białe[1]. Położona jest na stoku opadającym z Czerwonej Przełęczy do Białego Potoku spływającego dnem Doliny Suchej.

Polana Białego przestała być użytkowana już w latach 50. Przyczyną było poszukiwanie w Dolinie Białego złóż uranu. Było ono okryte tajemnicą, z tego też powodu cała dolina została zamknięta i strzeżona[2]. W 1954 r. w całej Dolinie Białego utworzono obszar ochrony ścisłej[1]. Nieużytkowana polana stopniowo zarasta lasem i obecnie jest w końcowym etapie zarastania[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Szczepanek A. Dolina Białego, Sarnia Skała. Ścieżka przyrodnicza im. Stanisława Sokołowskiego. Tatrzański Park Narodowy, Zakopane 2003.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].