Polana Gabrowska Duża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Gabrowska Duża
Kuklik górski

Polana Gabrowska Dużapolana w Gorcach o powierzchni 2,34 ha. Położona jest na wysokości około 1225-1255 m n.p.m., pomiędzy Długą Halą pod Turbaczem, a szczytem Kiczora. Znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Z polany otwiera się widok na Kotlinę Orawsko-Nowotarską oraz na Tatry. Na wschodnim skraju polany węzeł szlaków turystycznych.

W maju 1943 roku na polanie oddział Konfederacji Tatrzańskiej dowodzony przez Józefa Kurasia zorganizował zasadzkę na dwóch niemieckich szpiegów, którzy mieli wykryć miejsce schronienia partyzantów. Szpiedzy zostali zabici. W odwecie Niemcy wymordowali całą najbliższą rodzinę Kurasia. Od tego czasu przyjął on nowy pseudonim „Ogień”.

Na polanie tablica informacyjna. Według zamieszczonych na niej danych na polanie występują aż 9 różnorodnych zespoły roślinności. Z chronionych lub rzadkich roślin występują tu m.in. storczykowate i kuklik górski. Wiosną cała polana pokrywa się łanem krokusów. Wśród trawiastej roślinności dominuje śmiałek darniowy i mietlica pospolita, z dwuliściennych licznie występuje dzwonek rozpierzchły i pięciornik złoty. Na kwiatach w lecie dostrzec można motyle, szczególnie często zaś rusałkę wierzbowiec i rusałkę żałobnik.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

Przez Polanę Gabrowską przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.

szlak turystyczny czerwony – z Turbacza – średni czas wędrówki szlakiem 40 minut,
szlak turystyczny czerwony – z Przełęczy Knurowskiej – średni czas wędrówki szlakiem 2 godziny 10 minut,
szlak turystyczny zielony – zielony z Gorca, przez Polanę Przysłop i Jaworzynę Kamienicką – średni czas wędrówki szlakiem 2 godziny,

Zlikwidowany został czarny szlak łączący Polanę Gabrowską z Przełęczą Borek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Tablica informacyjna na polanie
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.