Polana Kudłoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z polany w zachodnim kierunku na Podskały i Beskid Wyspowy

Polana Kudłoń – polana znajdująca się poniżej szczytu Kudłonia (1274 m n.p.m.) w Gorcach, na jego północnych zboczach. Ma powierzchnię 4,53 ha (2005 r.) i położona jest na wysokości 1150-1220 m n.p.m. Powstała, podobnie, jak i wiele innych polan gorczańskich w wyniku wypalania lasu przez Wołochów w XIV w., a potem użytkowana była pastersko przez kilkaset lat. Zaprzestano jej użytkowania w latach 1980-90 i od tego czasu zaczyna stopniowo zarastać borówczyskami i lasem. Stopniowo wypierane są rosnące tutaj gatunki roślin chronionych: gółka długoostrogowa, storczyca kulista i inne górskie gatunki – nawłoć alpejska, jastrzębiec alpejski, kuklik górski. Wśród borówczysk i traw na polanie znajdują pożywienie jarząbki i drozd obrożny.

Z polany (dopóki całkiem nie zarośnie lasem) rozległe widoki na szczyty Beskidu Wyspowego. Od lewej strony są to w kolejności: Lubogoszcz, Wierzbanowska Góra, Ciecień, Śnieżnica, Ćwilin, Kamionna, Łopień, Jasień, Krzystonów, Mogielica. Doskonale widoczna jest też gorczańska polana Podskały.

Polana znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Zamontowano tu tablicę informacyjną z opisem polany i panoramą widoków. Poniżej polany, przy czarnym szlaku do Lubomierza duży ostaniec skalny Kudłoński Baca.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny – z Lubomierza przez polanę Kudłoń na szczyt Kudłonia. Czas wejścia na Kudłoń: z Lubomierza 2.20 godz. (↓ 1.30 godz.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opracowane przez Gorczański Park Narodowy tablice informacyjne na polanie.
  • Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce- przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  • Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Warszawa: Demart sp. z o.o., 2005. ISBN 83-89472-59-7.