Polana Maćkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaworzyna i polana Maćkowska. Widok z polany Poczekaj

Polana Maćkowskapolana położona na południowym zboczu Jaworzyny (947 m n.p.m.), opadającym stromo ku dolinie potoku Mała Roztoka Ryterska na wysokości 700-830 m n.p.m. Kiedyś polana zajmowała obszar ok. 12 hektarów, miała trzech właścicieli i połączona była z polaną Jaworzyną Wielką.

Obok polany znajduje się mała jaskinia zwana Studnia pod Jaworzyną (Jaworznicki Dzwon).

Nazwa polany pochodzi od imienia Maciej, Maciek. Inne błędne nazwy spotykane na mapach i w przewodnikach: Maczkowska, Mączkowska i Baćkowskie.

Już jako polana figuruje na mapie katastralnej z 1846 roku, obok niej znajduje się też druga polana Maćkowska Niżna (obecnie zalesiona). Na początku XX wieku właścicielem polany był roztoczanin Józef Pustułka, mający 5 córek. Dwie z nich, Rozalia i Katarzyna, otrzymały w wianie polanę Maćkowską. Jedna gospodarzyła w dolnej części polany (jej spadkobiercy wytrwali tam do 1969 roku), druga w górnej części (zmarła bezdzietnie), a właścicielowi pozostał skrawek w dolnej części. Obecnie polana jest częściowo własnością państwa (Lasy Państwowe), częściowo w rękach prywatnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • B. Mościcki: Beskid Sądecki, Wyd. Rewasz 2007.
  • Mapa Gminy Rytro, skala 1:17 000. Studio TNP Kraków 2000.
  • Mapa turystyczna Piwniczna-Zdrój, Rytro i okolice. 1:50 000., Agencja wyd. W i T. Piwniczna.
  • Mapa turystyczna Beskid Sądecki. 1:75 000. PPWK 1976 r.