Polana Wolnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polana Wolnica wiosną
Polana Wolnica zimą

Wolnicapolana reglowa w Gorcach, znajdująca się na grzbiecie biegnącym na wschód od Turbacza, powyżej Przełęczy Długiej. Jest jedną z trzech polan wchodzących w skład Hali Długiej, najbardziej zachodnią i najwyżej z nich wszystkich położoną. Pozostałe dwie to Wzorowa i Wierchy Zarębskie[1]. Nazwa polany pochodzi od tego, że kiedyś wypasano na niej woły. Dawniej stała też na niej pustelnia, spaliła się jednak przed I wojną światową[2]. W latach 1934-36 oddział gorczański Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wybudował tutaj drugie w okolicy Turbacza schronisko turystyczne (pierwsze było na polanie Wisielakówka). W czasie II wojny światowej służyło ono za schronienie partyzantom. W 1943 partyzanci oddziału „Wilk” spalili je, aby nie stanowiło bazy dla Niemców. Po wojnie na jego fundamentach wybudowano obecnie istniejące schronisko PTTK na Turbaczu[1].

Polana Wolnica jest dobrym punktem widokowym. Panorama widokowa spod schroniska obejmuje Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, Pogórze Spiskie, Kotlinę Nowotarską i Tatry. Polana ma duże wartości przyrodnicze. Charakteryzuje się dość dużą różnorodnością biologiczną i rośnie na niej kilka rzadkich w Polsce gatunków roślin. Wiosną masowo zakwitają krokusy. Znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego (obwód ochronny Kiczorai Turbacz)[2].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – czerwony Główny Szlak Beskidzki – odcinek z Turbacza przez Kiczorę do Przełęczy Knurowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  2. a b Na podstawie opracowanych przez Gorczański Park Narodowy tablic informacyjnych na Hali Długiej
Panorama Tatr z polany Wolnica
Panorama Tatr z polany Wolnica