Wolnica (polana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polana Wolnica)
Wolnica
Ilustracja
Polana Wolnica wiosną
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Zagospodarowanie

łąka

Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Wolnica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wolnica”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wolnica”
Ziemia49°32′43″N 20°07′11″E/49,545278 20,119722

Wolnicapolana reglowa w Gorcach, znajdująca się na grzbiecie biegnącym na wschód od Turbacza, powyżej Przełęczy Długiej[1]. Jest jedną z trzech polan wchodzących w skład Hali Długiej, najbardziej zachodnią i najwyżej z nich wszystkich położoną. Pozostałe dwie to Wzorowa i Wierchy Zarębskie[2]. Nazwa polany pochodzi od tego, że kiedyś wypasano na niej woły. Dawniej stała też na niej pustelnia, spaliła się jednak przed I wojną światową[3]. W latach 1934–1936 oddział gorczański Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wybudował tutaj drugie w okolicy Turbacza schronisko turystyczne (pierwsze było na polanie Wisielakówka). W czasie II wojny światowej służyło ono za schronienie partyzantom. W 1943 partyzanci oddziału „Wilk” spalili je, aby nie stanowiło bazy dla Niemców. Po wojnie na jego fundamentach wybudowano obecnie istniejące schronisko PTTK na Turbaczu[2].

Polana Wolnica jest dobrym punktem widokowym. Panorama widokowa spod schroniska obejmuje Gorce, Pieniny, Beskid Wyspowy, Pogórze Spiskie, Kotlinę Nowotarską i Tatry. Polana ma duże wartości przyrodnicze. Charakteryzuje się dość dużą różnorodnością biologiczną i rośnie na niej kilka rzadkich w Polsce gatunków roślin. Wiosną masowo zakwitają krokusy[3].

Polana Wolnica zimą

Znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego (obwód ochronny Kiczora i Turbacz)[4]. Przebiega przez nią granica między powiatem limanowskim i powiatem nowotarskim oraz pięcioma miejscowościami: Waksmund, Obidowa, Poręba Wielka, Zasadne, Łopuszna[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek: Przełęcz KnurowskaKaroloweRąbaniskaZielenicaHala NowaHala MłyńskaKiczoraTrzy KopcePolana GabrowskaHala DługaTurbacz[1]. Odległość 8,5 km, suma podejść 610 m, suma zejść 140 m, czas przejścia 3 godz., z powrotem 2 godz. 5 min[4].
szlak turystyczny żółty odcinek: GorcPrzysłop DolnyPrzysłopPrzysłop GórnyŚredniakJaworzyna (Kamienicka)Trzy KopcePolana GabrowskaHala DługaTurbacz[1]. Odległość 10,4 km, suma podejść 370 m, suma zejść 270 m, czas przejścia 2 godz. 50 min, z powrotem 2 godz. 30 min[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-01-06].
  2. a b M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. a b Na podstawie opracowanych przez Gorczański Park Narodowy tablic informacyjnych na Hali Długiej.
  4. a b c Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
Panorama Tatr z polany Wolnica
Panorama Tatr z polany Wolnica