Polana pod Dębiną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polana pod Dębiną zwana też Polaną Bielańską – polana w Lesie Wolskim w Krakowie. Położona jest na wysokości 284 m n.p.m. na Bielańskiej Przełęczy między Ostrą Górą (347 m) a Srebrną Górą (ok. 317 m), na której znajduje się kościół i klasztor kamedułów na Bielanach. Polana znajduje się tuż po północnej stronie tego klasztoru[1]. Powstała wskutek wycięcia drzew wykorzystanych przy budowie tego kościoła. Na miejscu wyciętych drzew posadzono dęby. Dawniej na polanie tej młodzież krakowska odbywała spotkania zwane majówkami i lekcje przyrody w terenie. Obecnie polana jest popularnym miejscem spaceru i odpoczynku mieszkańców Krakowa. Najliczniej odwiedzana jest w Zielone Świątki, wówczas bowiem na Bielanach odbywa się odpust[2].

Polana znajduje się na przedłużeniu Alei Wędrowników prowadzącej do kościoła i klasztora kamedułów. Znajduje się na niej wiata turystyczna, ławki oraz tablice informacyjne i turystyczne, w tym tablica z mapą Lasu Wolskiego. Polana jest dużym węzłem szlaków turystycznych i ścieżek spacerowych[3].

W Lesie Wolskim jest jeszcze kilka innych polan: Polana im. Wincentego Wobra, Polana im. Jacka Malczewskiego, Polana na Sowińcu, Polana Harcerska[3].


Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony ChełmKopiec Piłsudskiego na SowińcuOgród Zoologiczny na Pustelniku – Polana pod Dębiną – Bielany (Wodociągi). Z Bielan (Wodociągi) na Polanę pod Dębiną odległość 1,1 km, suma podejść 97 m, czas przejścia 25 min, z powrotem 20 min,
szlak turystyczny niebieski Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu – Polana pod Dębiną – Kozie Nogi – Ogród Zoologiczny na Pustelniku. Odległość 2,4 km, suma podejść 38 m, czas przejścia 45 min, z powrotem 40 min,
szlak turystyczny czarny Przegorzały (ul. Księcia Józefa) – Łupany Dół – Polana pod Dębiną (Polana Bielańska). Odległość 800 m, suma podejść 94 m, czas przejścia 20 min, z powrotem 10 min[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2015-11-30].
  2. Małopolska. Szlaki [online] [dostęp 2016-11-30].
  3. a b Na podstawie tablic informacyjnych i mapy zamontowanej na polanie.
  4. Las Wolski. Mapa szlaków. [online] [dostęp 2019-04-10].