Polaroid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polaroid – rodzaj aparatu fotograficznego umożliwiającego niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Nazwa Polaroid jest znakiem towarowym przedsiębiorstwa Polaroid Corporation.

Pomimo jednak szeregu zastosowań, popularność Polaroida jako medium, począwszy od lat 90. XX wieku, malała – w ogromnej części z powodu ekspansji aparatów cyfrowych – co w lutym 2008 roku doprowadziło przedsiębiorstwo do decyzji o wstrzymaniu produkcji filmu i aparatów wykorzystujących tę technologię[1] oraz wyprzedaniu zapasów produktów do końca 2009 roku[2]. Jednak w październiku tego samego roku ogłoszono plan wznowienia produkcji filmu do tego typu aparatów[3]. Jednym z najnowszych aparatów Polaroida jest cyfrowy Polaroid Z340.

Znak towarowy Polaroid jest także stosowany do wielu produktów wytwarzanych przez Polaroid Corporation; m.in. znakiem tym są opatrywane okulary przeciwsłoneczne i produkty do fotografii błyskawicznej.

Właścicielem Polaroida i znaku są obecnie[kiedy?] Polacy – kupił go Wiaczesław Smołokowski, a przedsiębiorstwa ma poprowadzić jego syn – Oskar[4]. Filmy do klasycznych Polaroidów są nadal produkowane, przez przedsiębiorstwo W. Smołokowskiego, które w 2008 roku zakupiło ostatnią czynną fabrykę Polaroida[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]