Polaroid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polaroid – rodzaj aparatu fotograficznego umożliwiającego niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Nazwa Polaroid jest znakiem towarowym firmy Polaroid Corporation.

Pomimo jednak szeregu zastosowań, popularność Polaroida jako medium, począwszy od lat 90. XX wieku, malała – w ogromnej części z powodu ekspansji aparatów cyfrowych – co w lutym 2008 roku doprowadziło firmę do decyzji o wstrzymaniu produkcji filmu i aparatów wykorzystujących tę technologię[1] oraz wyprzedaniu zapasów produktów do końca 2009 roku[2]. Jednak w październiku tego samego roku ogłoszono plan wznowienia produkcji filmu do tego typu aparatów[3]. Jednym z najnowszych aparatów Polaroida jest cyfrowy Polaroid Z340.

Znak towarowy Polaroid jest także stosowany do wielu produktów wytwarzanych przez Polaroid Corporation; m.in. znakiem tym są opatrywane okulary przeciwsłoneczne i produkty do fotografii błyskawicznej.

Właścicielem Polaroida i znaku są obecnie Polacy - kupił go Wiaczesław Smołokowski, a firmę ma poprowadzić jego syn - Oskar.[4] Filmy do klasycznych Polaroidów są nadal produkowane, przez firmę W. Smołokowskiego, która w 2008 roku zakupiła ostatnią czynną fabrykę Polaroida.[5]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://money.cnn.com/2008/02/08/news/companies/polaroid.ap/index.htm
  2. Polaroid znika z rynku, manager.money.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  3. News | Stuff, stuff.tv [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  4. e Lubin.pl - Portal informacyjny Lubina i okolic — Lubin, Wiadomości, Ogłoszenia, Sport, Kultura, Oferty Pracy, Katalog firm, elubin.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  5. Polaroid Acquired by New Ownership Group, www.polaroid.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).