Polbruk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polbruk S.A
Państwo  Polska
Adres Gdańsk ul. Nowy Świat 16C 80-299
Data założenia 1991
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Mariusz Ferenc
Nr KRS 0000062419
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polbruk S.A. – producent kostki brukowej i betonowych wyrobów drogowych, działający na polskim rynku od 1991 roku. Od 1997 stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – wiodącego dystrybutora materiałów budowlanych na świecie[1]. Według badań agencji Millward Brown Polbruk jest najbardziej rozpoznawalną marką na rynku kostki brukowej w Polsce[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Firma posiada 25 lat doświadczenia na polskim rynku oraz 18 zakładów produkcyjnych z 26 liniami produkcyjnych. Zatrudnia blisko 630 osób. Na jej ofertę składa się aktualnie ponad 400 produktów, które dzięki szerokiej sieci dystrybucji są dostępne w całej Polsce. 

Polbruk w ramach polityki zaangażowania społecznego (CSR) podejmuje liczne działania skierowane do społeczności lokalnych. Wspiera imprezy i drużyny sportowe, szczególnie te związane z siatkówką[3]. Włącza się w proces rewitalizacji miast i gmin[4].Promuje bezpieczeństwo na drogach i akcje związane z ochroną środowiska. Z jej inicjatywy 12 września obchodzony jest Dzień Brukarza[5].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Łączne możliwości produkcyjne firmy sięgają 15 mln m kw. wyrobów drogowych rocznie. Oferowane produkty składają się na portfolio 5 linii produktowych Polbruk: Styl, Klasyka, Architektura, Technika i TOP Polbruk (Taras-Ogród-Patio)[6].Oferta obejmuje zarówno kostki przemysłowe, jak i szlachetne – produkty o wielu kształtach, kolorach, fakturach i zastosowaniach (m.in. gładkie, płukane, postarzane), a także elementy z fazą oraz bez fazy (czyli ukośnie ściętą bądź zaokrągloną górną krawędzią). Ponadto firma oferuje płyty tarasowe wet-cast o grubości 4 cm, które odwzorowują naturalną fakturę kamienia bądź drewna. W portfolio są też elementy małej architektury ogrodowej: murki, obrzeża i palisady.

Najbardziej rozpoznawalnymi realizacjami z wykorzystaniem produktów Polbruk są :

 • ulica Piotrkowska w Łodzi, na której znajdują się żeliwne tabliczki  z imionami i nazwiskami mieszkańców tego miasta,
 • odremontowana stacja kolejowa Gdańsk Wrzeszcz,
 • Skwer Kościuszki w Gdyni,
 • Rynek Miejski w Boguchwale,
 • osiedle apartamentowców Lea 251 w Krakowie, 
 • deptak otaczający halę Tauron Arena w Krakowie[7].

Polbruk przywiązuje ogromną wagę do utrzymania warunków technologicznych swoich wyrobów na wysokim poziomie. Poprzez wdrożenie Systemu Zakładowej Kontroli Produkcji firma prowadzi nadzór nad jakością surowców i wyrobów we własnych laboratoriach badawczych. Weryfikuje także m.in. proces znakowania i składowania swoich wyrobów.

Zakłady produkcyjne[edytuj | edytuj kod]

Zakłady produkcyjne Polbruk SA są zlokalizowane w 18 miastach:

Gdańsk, Bydgoszcz, Koszalin, Piechcin, Łódź, Olsztyn, Warszawa, Pruszków, Dębica, Kielce, Kraków, Lublin, Rzeszów, Kotlarnia, Legnica, Tarnowskie Góry, Prószków, Opole.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Marka Top of Mind – wg badań przeprowadzonych przez niezależną firmę badawczą Millward Brown (marzec – maj 2016)[8] - firma Polbruk jest najbardziej rozpoznawalną marką na rynku kostki brukowej w Polsce. Badanie było przeprowadzane w formie wywiadów jakościowych i ilościowych, a jego wyniki potwierdzają, że niemal wszyscy użytkownicy mający styczność z branżą, rozpoznają markę Polbruk. 

W 2017 roku marka zdobyła nagrodę Dobry Wzór 2017 w kategorii sfera publiczna za kostkę z efektem luminescencji Polbruk Lumia. W tym samym konkursie produkt został wyróżniony również w kategorii specjalnej „Wzór Roku” przez ministra finansów Mateusza Morawieckiego[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Grupa CRH Polska, „PGMB Sp. z o.o.” [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 2. Świat betonu, www.swiatbetonu.pl [dostęp 2017-11-16].
 3. POLBRUK SPONSOREM TURNIEJU SIATKARSKIEGO CITY VOLLEY CUP – Ebuilder, buildercorp.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 4. b, Metamorfozy – czas na zmiany w tkance polskich miast, www.jak-budowac.pl [dostęp 2017-11-16].
 5. BogMar, Dzień Brukarza 2017 - internetowy kalendarz Kalbi, www.kalbi.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 6. Taras, Ogród, Patio - nowa linia produktów TOP marki Polbruk, informatorbudownictwa.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 7. ZMIANY ARCHITEKTONICZNE JAKO ELEMENT REWITALIZACJI – Ebuilder, buildercorp.pl [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 8. Szczegóły wiadomości, www.mam-sklad.pl [dostęp 2017-11-16].
 9. Maja Piotrowska AIP, Gala Dobry Wzór 2017: W tym roku przyznano 24 nagrody główne, „Polskatimes.pl” [dostęp 2017-11-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]