Pole pszenicy z krukami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pole pszenicy z krukami
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1890
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 50,5 × 103,0 cm
Muzeum Muzeum Vincenta van Gogha
Miejscowość Holandia Amsterdam

Pole pszenicy z krukami (fr. Champ de blé aux corbeaux) – jeden z ostatnich obrazów namalowanych przez holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Wielu reprezentuje pogląd[1], że jest to obraz ostatni, czy nawet malowany podczas ostatniego spaceru, kiedy Vincent postrzelił się, jak to przedstawiono w filmie Pasja życia. Obraz znajduje się w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Sprawa ustalenia dokładnej daty powstania dzieła budzi kontrowersje. Zgodnie z chronologią zaproponowaną przez historyka Jana Hulskera istnieje siedem późniejszych obrazów mistrza. Sam artysta wspomina w listach trzy obrazy namalowane w Auvers przedstawiające rozległe pola pod ciemnym, posępnym niebem. Bezspornym faktem pozostaje, że obraz powstał w ostatnim miesiącu życia Vincenta.

Malowidło przedstawia panoramiczne ujęcie pól oraz rozstaje dróg z widocznymi powyżej czarnymi ptakami, a wszystko okryte złowrogim, zachmurzonym, niemal czarnym niebem. Zgodnie z rozpowszechnioną interpretacją obraz wyrażać ma stan emocjonalny van Gogha z ostatnich dni jego życia. Rozstaje dróg symbolizują rozterkę i brak jasnych widoków na przyszłość, kruki są symbolem upadku i śmierci. Uczucie pustki i osamotnienia potęgowane jest przez czarne, przytłaczające niebo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Simon Schama: Power of Art, BBC Books 2006, s. 299, ​ISBN 0-563-48710-0​.