Polemologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polemologia (gr. πóλεμος - wojna, bój, bitwa, walka) – obszar badań nad wojnami. Studium zajmuje się wyjaśnianiem przyczyn, źródeł, uwarunkowań wojen i konfliktów zbrojnych.

Polemologia jest dyscypliną naukową zajmującą się badaniem wojen i konfliktów zbrojnych w ujęciu interdyscyplinarnym. Bada ich naturę i uwarunkowania, lokalizację w czasie i przestrzeni, ustala ich periodyczność, intensywność, związki przyczynowo- skutkowe oraz typologię. Polemologia bada konflikty zbrojne i wojny: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Głównym założeniem metodologicznym tej dyscypliny naukowej jest głęboka wiara w to, iż poznanie wojny (konfliktów) wiedzie bezpośrednio do poznania pokoju. Zalicza się do Badań nad Pokojem (Peace Research), a jej zadaniem jest badanie rytmów wojowniczości. Badania polemologiczne opierają się na wielu dziedzinach między innymi demografii, ekonomii, socjologii, etnografii czy stosunkach międzynarodowych.

Twórcą terminu jest francuski badacz, socjolog i ekonomista Gaston Bouthoul (1896-1980). Przedstawicielami polemologii są: P. Sorokin oraz Q. Wright.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]