Przejdź do zawartości

Polibiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polibiusz z Megalopolis
Πολυβιος ο Μεγαλοπολίτης
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

200 p.n.e.
Megalopolis

Data śmierci

118 p.n.e.

Zawód, zajęcie

historyk

Polibiusz, Polybios z Megalopolis (gr. Πολυβιος ο Μεγαλοπολίτης; ur. ok. 200, zm. ok. 118 p.n.e.) – grecki historyk i kronikarz imperium rzymskiego w okresie republiki. Ze względu na dbałość o prawdę i krytycyzm wobec źródeł jest uważany za wybitnego przedstawiciela historiografii greckiej obok Tukidydesa. Z jego dzieł korzystali m.in. Tytus Liwiusz, Pliniusz Starszy, Plutarch i Appian.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Megalopolis w Arkadii, był synem Lykortasa, stratega Związku Achajskiego. W latach 169–168 p.n.e. był hipparchą (dowódcą jazdy). W czasie podboju Macedonii przez Rzym, w roku 168 p.n.e., po bitwie pod Pydną dostał się do niewoli i został przewieziony do Italii. Tam dostał się pod protekcję konsula Emiliusza Paulusa, zwycięzcy spod Pydny. Z czasem stał się wychowawcą i towarzyszem jego synów, Fabiusza i Scypiona. Z tym drugim nawiązał przyjacielskie stosunki. Później stał się jego doradcą wojskowym i wraz z nim brał udział w wyprawie przeciw Kartaginie i Numancji. W trakcie swoich podróży poznał Galię, Hiszpanię oraz północną Afrykę[1][2].

Po zajęciu Grecji przez Rzymian w roku 146 p.n.e. został wyznaczony przez senat rzymski do pomocy w zarządzaniu tym krajem[1][3].

Był pełen uznania dla Rzymu, jego ustroju politycznego, potęgi militarnej i podbojów. Napisał „Dzieje” (dotyczą historii Rzymu w latach 264146 p.n.e.), rodzaj historii powszechnej, które miały 40 tomów, jednak do czasów nowożytnych zachowały się tylko księgi 1–5 i obszerne fragmenty pozostałych[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c A. Klęczar, Polibiusz z Megalopolis, [w:] Encyklopedia polityczna, t. 2, red. J. Bartyzel, Radom 2009, s. 459.
  2. P. Kimla, Polibiusz (Polybios z Megalopolis), [w:] Słownik historii doktryn politycznych, t. 4, red. K. Chojnicka, M. Jaskólski, Warszawa 2009, s. 631-632.
  3. P. Kimla, Polibiusz (Polybios z Megalopolis), [w:] Słownik historii doktryn politycznych, t. 4, red. K. Chojnicka, M. Jaskólski, Warszawa 2009, s. 632.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Hammer S.: Wstęp, [w:] Polibiusz, Dzieje, t. 1, Wrocław, 2005, s. VIII–XV.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]