Policja Graniczna (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Funkcjonariusze Magaw w Jerozolimie.
Flaga korpusu

Policja Graniczna w Izraelu (hebr. משמר הגבול, właśc. Straż Graniczna, w skrócie hebr. מג''ב, Magaw) – jednostka żandarmerii i straży granicznej (organ ścigania), wchodząca w skład zarówno Policji izraelskiej jak i Sił Obronnych Izraela, biorąca głównie udział w utrzymywaniu porządku podczas konfliktu izraelsko-palestyńskiego w latach 1949-2009[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jednostka została założona w roku 1949 jako Korpus Graniczny, który zaraz po utworzeniu wszedł w skład oddziałów CaHaL. Podczas kryzysu sueskiego jednostka była zaangażowana w masakrę Kafr Qasim. Jednostka znana jest również jako Magaw, z kolei funkcjonariusze tej policji nazywani są kolokwialnie Magawnikim.

W roku 1967, podczas wojny sześciodniowej, oddziały graniczne walczyły wraz z jednostkami CaHaL przeciwko Arabom w rejonie Zachodniego Brzegu i Strefie Gazy. Podczas tej wojny oddział graniczny policji, stał się zarówno jednostką wojskową jak i prawną. W 1974, z oddziałów policji granicznej utworzono nową jednostkę antyterrorystyczną, na wzór amerykańskiego oddziału SWATYamam.

Jednostka brała udział w Intifadzie Al-Aksa, gdzie strzegła porządku publicznego.

Specjalne Jednostki Operacyjne[edytuj | edytuj kod]

Yamam
Jednostka utworzona na wzór amerykańskiego SWAT-u, bierze udział w rozpracowywaniu szajek terrorystycznych takich jak Hamas i Qawasameh.

Yamas
Specjalny oddział antyterrorystyczny, będący również częścią Sił Zbrojnych Izraela (CaHaL).

Yamag
Taktyczna jednostka szybkiego reagowania.

Matilan
Jednostka infiltracyjno-przechwyceniowa oraz biuro wywiadu.

Ochotniczy Korpus Graniczny[edytuj | edytuj kod]

Oprócz rodowitych Izraelitów, wstępujących do straży granicznej, istnieje jeszcze korpus ochotniczy, do którego dołączają głównie żydowscy imigranci z USA, Wlk. Brytanii, Australii, Francji, Niemiec, Południowej Afryki, Południowej Ameryki i krajów byłego Związku Radzieckiego. Większość funkcjonariuszy OKG służy w okolicach Jerozolimy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]