Poligon Nevada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poligon Nevada
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nevada

Rodzaj bazy

poligon wojskowy

Typ bazy

poligon atomowy

Historia
Używana od

11 stycznia 1951

Użytkownicy
Departament Energii Stanów Zjednoczonych, Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych
Położenie na mapie Nevady
Mapa konturowa Nevady, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Poligon Nevada”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po lewej znajduje się punkt z opisem „Poligon Nevada”
Ziemia37°07′N 116°03′W/37,116667 -116,050000
Listopad 1951 roku, próba jądrowa na poligonie Nevada Test Site w ramach Operacji Buster–Jangle. Próba ładunku „Dog” o sile rażenia 21 kiloton. Były to pierwsze amerykańskie ćwiczenia w terenie przeprowadzone na lądzie; widoczne oddziały wojskowe znajdują się w odległości 9,7 km od centrum eksplozji.
Lokalizacja.

Poligon Nevada (ang. Nevada Test Site) – poligon atomowy leżący około 105 km na północny zachód od Las Vegas w hrabstwie Nye na obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. Zarządzany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.

Powstał 11 stycznia 1951 roku w celu testowania broni jądrowej. W przybliżeniu, 3500 km² pustyni i górzystego terenu. Badania rozpoczęły się od zrzucenia bomby o wagomiarze jednej kilotony na Frenchman Flat 27 stycznia tego samego roku. Wykonano tu wiele znanych rejestracji i zdjęć wybuchów nuklearnych. Na potrzeby wojska wybudowano tu:

W latach 1951–1992 przeprowadzono 925 eksplozji jądrowych z czego 825 podziemnych (sejsmografy wskazują, że mogło być ich więcej)[potrzebny przypis]. Jest najważniejszym ze wszystkich amerykańskich poligonów. Tylko 129 testów przeprowadzono w innych miejscach (m.in. Pacific Proving Grounds na Wyspach Marshalla).

Na południu znajduje się miasteczko Mercury, w którym są laboratoria Los Alamos, Lawrence Livermore i Sandia National Laboratories. Yucca Mountain jest wygodnym miejscem do przechowywaniach odpadów promieniotwórczych. Od roku 2004 oferowane są wycieczki osób cywilnych po bezpiecznych miejscach. Zakazany jest handel i zbieranie pamiątek.

2 czerwca 2006 roku postanowiono rozpocząć testowanie broni konwencjonalnej (Divine Strake). Mimo poparcia George’a W. Busha, Kongres Stanów Zjednoczonych jest niechętny finansowaniu prób atomowych, do czego przychylają się także rządy stanowe Nevady i Utah. Decyzją Kongresu, operacja została bezterminowo zawieszona.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]