Polish jokes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polish jokes (ang. dosł. „polskie żarty”) – popularne, głównie w Stanach Zjednoczonych, dowcipy o Polakach, w których są przedstawiani jako osoby głupie i pijące duże ilości alkoholu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z hipotez dotyczących Polish jokes głosi, że zostały one rozprzestrzenione przez powojennych imigrantów niemieckich, zwłaszcza tych, którzy zostali wysiedleni ze Śląska, Pomorza, i Prus Wschodnich w wyniku powojennego układu. Imigranci ci byli z reguły zamieszani w konflikty na tle narodowościowym i reprezentowali uprzedzenia do Polaków mające swoje korzenie w propagandzie nazistowskiej[1]. Przykładem może być tutaj niemiecki satyryk i aktor Harald Schmidt pochodzący z rodziny Niemców sudeckich (a więc nie z terenów, które po 1945 przyłączono do Polski) przesiedlonych po II wojnie światowej do Niemiec, który w drugiej połowie lat 90. zasłynął z antypolskich żartów[2][3][4]. Jednak Christie Davies, zamieszczając tę hipotezę, dystansuje się od niej, stwierdzając, że zjawisko to ma charakter wyłącznie amerykański i nie można go łączyć z rozgrywkami w Starym Świecie[5].

Usuwanie „polish jokes”[edytuj | edytuj kod]

Liga ds. Walki Ze Zniesławieniem Kongresu Polonii Amerykańskiej wywalczyła usunięcie „polish jokes” z powtórek i wydawanych na DVD wersji reality showThe Simple Life” (w którym grały Paris Hilton i Nicole Richie). Planowano w nim nazwać taczkę „polską furgonetką”[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christie Davies: The mirth of nations. 2002. ISBN 0-7658-0096-9. [dostęp 2009-05-24].
  2. Polska mnie interesuje. wprost.pl, 2007.
  3. I śmieszno, i smutno. wprost.pl, 2007.
  4. Zabrakło dowcipów o Polakach?. wprost.pl, 09.12.2003.
  5. ibidem, s. 177
  6. Bez „polish jokes” w amerykańskiej telewizji, wyborcza.pl, [dostęp 22.05.2009]