Polkolor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TDP Sp. z o.o.
poprzednia nazwa THOMSON DISPLAYS POLSKA SPÓŁKA Z O.O.
Państwo  Polska
Adres 05-500 Piaseczno, ul. gen. Okulickiego 7/9
Forma prawna spółka z o.o.
Nr KRS 0000232307
Położenie na mapie Piaseczna
Mapa lokalizacyjna Piaseczna
Polkolor
Polkolor
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polkolor
Polkolor
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Polkolor
Polkolor
Położenie na mapie powiatu piaseczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu piaseczyńskiego
Polkolor
Polkolor
Położenie na mapie gminy Piaseczno
Mapa lokalizacyjna gminy Piaseczno
Polkolor
Polkolor
Ziemia52°05′15″N 21°02′10″E/52,087500 21,036111

Zakłady Kineskopowe „Unitra-Polkolor” – polskie przedsiębiorstwo, które zajmowało się produkcją kineskopów telewizji kolorowych oraz ich podzespołów. Zakłady mieściły się w Piasecznie i funkcjonowały w latach 1976–1991.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. i 80. zakłady należały do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA i były jednym ze sztandarowych przedsięwzięć tzw. epoki Gierka. W 1979 rozpoczęto produkcję 21" kineskopów kolorowych na licencji RCA. Zakłady posiadały własną hutę szkła kineskopowego opartą na licencji firmy Corning.

W roku 1991 w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Przekształceń Własnościowych a francuskim koncernem Thomson Consumer Electronics (później Thomson Multimedia obecnie Thomson S.A.) utworzona została spółka joint venture Thomson Polkolor, której udziałowcem większościowym był partner francuski. W kolejnych latach spółka zmieniała nazwę na Thomson Multimedia Polska, Thomson Displays Polska, a obecnie nazywa się TDP Sp. z o.o.

W roku 2005 roku Thomson podjął decyzję o sprzedaży całej swojej gałęzi kineskopowej (oprócz zakładów w Piasecznie były to fabryki we Włoszech, w Meksyku i w Chinach) indyjskiemu koncernowi Videocon Industries Limited.

W 2008 roku w fabryce zainstalowano linię montażu odbiorników telewizyjnych, które produkowane są pod markami NORDMENDE, KENSTAR i innymi. W 2009 zaprzestano produkcji, maszyny urządzenia produkcyjne wywieziono do Chin, a powierzchnie fabryczne i biurowe wynajęte.

Komputer Mazovia 1016 z monitorem Polkolor