Polna Skałka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polna Skałka (po lewej) i Ostry Kamień (po prawej)
Polna Skałka od południa

Polna Skałka – jeden z Ostańców Jerzmanowickich w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Jest najdalej na północ wysuniętą skałą w grupie skał ciągnących się od Skały 502 w północnym kierunku. W grupie tej na północ od Kapucyna znajdują się 4 skały. W kolejnośći od południa na północ są to: Słup, Soczewka, Ostry Kamień i Polna Skałka[1].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Nazewnictwo skał Wzgórza 502 w różnych źródłach jest niejednoznaczne, co powoduje zamieszanie. Wikipedia opiera się na mapie Geoportalu (wersja orto), na której wszystkie skały na Wzgórzu 502 są opisane[1]. Najdalej na północ wysunięta Polna Skałka nie zainteresowała wspinaczy skalnych. W przewodniku wspinaczkowym T. Ślusarczyka opisano wspinaczkę na sąsiedniej na południe skale nazywając ja Polną Skałką[2] (na mapie Geoportalu jest to Ostry Kamień)[1]). W skałoplanach fundacji „Wspinka" również opisano wspinaczkę na przedostatniej na północ skale, czyli Ostrym Kamieniu, nazywając go Polną Skałką, ponadto podano błędną informację, że jest to najdalej na północ wysunięta skała[3]. P. Haciski także opisuje wspinaczkę na przedostatniej na północ skale, ale nie podaje jej nazwy[4] (prawdopodobnie z powodu trudności z jej ustaleniem).

Opis skały[edytuj | edytuj kod]

Polna Skałka to samotna, wapienna skała wśród pól uprawnych. Znajduje się na terenie otwartym, ale jej bezpośrednie otoczenie stopniowo zarasta krzewami i drzewami. Pomiędzy nią i Ostrym Kamieniem prowadzi polna droga[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza. [dostęp 2019-09-14].
  2. Tomasz Ślusarczyk: Ostańce Jerzmanowickie i Dolina Szklarki. Przewodnik wspinaczkowy. Kraków: Wspinanie.pl, 2006. ISBN 978-83-917726-4-5.
  3. Polna Skałka. [dostęp 2018-09-14].
  4. Paweł Haciski: Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warszawa: RING, 2015. ISBN 978-83-937960-0-7.
Widok od zachodu na 4 najbardziej na północ wysunięte skały na wzgórzu 502 w Jerzmanowicach
Widok od zachodu na 4 najbardziej na północ wysunięte skały na wzgórzu 502 w Jerzmanowicach