Polowanie (zbiór opowiadań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy książki. Zobacz też: polowanie.
Polowanie
Autor Stanisław Lem
Tematyka fantastyka naukowa
Typ utworu zbiór opowiadań
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1965
Wydawca Wydawnictwo Literackie

Polowanie – zbiór opowiadań Stanisława Lema. Jedyne wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1965[1]. W książce znalazły się trzy nowe utwory z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie oraz premiera opowiadania Altruizyna z cyklu Cyberiada[2].

Zbiór został wydany także w języku czeskim (w roku 1969 pod tytułem Lov)[3][4].

Spis utworów[edytuj | edytuj kod]

  • Dwóch młodych ludzi
  • Polowanie (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie – to, oraz dwa kolejne opowiadania z tego cyklu, po raz pierwszy ukazały się w zbiorze Polowanie[5]); Akcja dzieje się na Księżycu, gdzie uszkodzony przez meteoryt robot sieje zniszczenia. Pirx wraz z grupą ochotników stara się go unieszkodliwić.
  • Wypadek (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie); Robot wysłany z zadaniem przyniesienia danych z przyrządu nie wraca. Pirx z kolegami wyruszają jego śladem, starając się wyjaśnić przyczyny takiego zachowania.
  • Opowiadanie Pirxa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie); Pirx, jako dowódca statku kosmicznego, napotyka w przestrzeni zniszczony statek Obcych.
  • Altruizyna, czyli opowieść o tym, jak pustelnik Dobrycy kosmos uszczęśliwić zapragnął i co z tego wynikło (z Cyberiady, acz włączone do niej w późniejszych niż pierwsze wydaniach).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polowanie. Stanisław Lem. worldcat.org. [dostęp 2013-04-25].
  2. Polowanie. W: Wojciech Orliński: Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2007, s. 176. ISBN 978-83-240-0798-1.
  3. Polowanie w Lemopedii. lem.pl. [dostęp 2013-04-25].
  4. Stanisław Lem. W: Adam Wójcik: Wizjonerzy i szarlatani 1. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 174. ISBN 83-03-01944-9.
  5. Polowanie w bazie isfdb.org (ang.). [dostęp 2013-04-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]