Polsat News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polsat News
Ilustracja
Data startu 7 czerwca 2008, godz. 7:00 (SDTV)
3 lutego 2014, godz. 5:58 (HDTV) / 20 września 2019 6:00 (Odkodowany w bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej)
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-S, DVB-T, DVB-C
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 0,98% (kwiecień 2016)[1]
Siostrzane kanały Polsat News 2
Slogan {{{slogan}}}
Strona internetowa

Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 (SDTV) (HDTV od 3 lutego 2014). Szefem kanału, od początku nadawania stacji, był Henryk Sobierajski, zaś od marca 2018 funkcje tę pełni Dorota Gawryluk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polsat News ruszył 7 czerwca 2008 o 7 rano[2]. Jest pierwszym kanałem informacyjnym w Polsce emitowanym w formacie 16:9. Emisja testowa została zakończona 14 lipca 2008 roku. Od samego początku kanał był niekodowany, ponieważ miał uzyskać dobry zasięg w telewizjach kablowych. 1 sierpnia 2008 Polsat News rozpoczął emisję reklam. 1 marca 2009 roku, kilkanaście minut po północy, został zakodowany w Nagravision 3 (na rzecz platformy Cyfrowy Polsat).

Program "na żywo" emitowany jest od godz. 05:59 do 23:50. Serwisy informacyjne nadawane są co pół godziny (w czasie pasma porannego "Nowy dzień" co 15 minut). Łącznie kanał zatrudnia ponad 400 osób, z czego prawie połowa to zespół redakcyjny. Program podzielony jest na pasma: poranne – Nowy Dzień, popołudniowe – W rytmie dnia i wieczorne – Obraz dnia. Najchętniej oglądanym programem stacji jest "Gość Wydarzeń", który jest emitowany zaraz po Wydarzeniach i ogląda go średnio 58 tys. widzów dziennie[3].

W godzinach od 5:59 do 9:00 Polsat retransmituje sygnał stacji, natomiast programy "Polityka na ostro" i "Graffiti" są powtarzane w nocy na antenie naziemnej stacji TV4.

Od 1 września 2010 był dostępny w Cyfrze+ na kanale nr 8, a od 5 maja 2011 w n na kanale nr 17. Kanał następnie znalazł się w ofercie platformy nc+[4]. Widownia Polsatu News w całym 2010 roku wyniosła ponad 38 tys. widzów (0,62% wszystkich widzów). Daje mu to 19 miejsce pod względem oglądalności kanałów telewizyjnych w Polsce[5]. Od 3 lutego 2014 kanał dostępny jest w jakości HD[6].

18 października 2015 roku wystartowała oficjalna strona internetowa Polsat News.

Od 28 października 2016 roku stacja jest dostępna w przekazie satelitarnym tylko w jakości HDTV.

14 marca 2017 roku wystartowała oficjalna aplikacja mobilna Polsat News, która jest dostępna dla użytkowników systemu Android i iOS.

7 lipca 2018 roku rozpoczął się remont głównego studia Polsat News, który zakończył się 1 października tego samego roku.

W grudniu na platformie nc+ kanał zmienił pozycję na 9, z powodu przyniesienia kanału Puls 2 na pozycję 21.

20 września 2019 Polsat News w jakości SDTV został testowo odkodowany w telewizji naziemnej na Multipleksie 4. Tego samego dnia rozpoczęto testy Polsat News w jakości HDTV w standardzie DVB-T2 (eksperymentalny Multipleks z Polsat News HD można oglądać w okolicach Warszawy, Poznania, Śląska i Trójmiasta; wymagany jest dekoder lub telewizor z obsługa DVB-T2). 26 września Polsat news został wyłączony na Multipleksie 4 w Lublinie.

Ludzie Polsat News[edytuj | edytuj kod]

Polsat News
Wóz satelitarny Polsat News
Dziennikarz Polsatu News podczas pracy w Kołobrzegu
Śmigłowiec reporterski Polsat News
Wóz satelitarny Telewizji Polsat
Wozy satelitarne Telewizji Polsat podczas relacji z turnieju Siatkarskiej Ligi Światowej z poznańskiej hali Arena

Program stacji tworzą dziennikarze i publicyści, m.in.: Dorota Gawryluk, Bogdan Rymanowski, Jarosław Gugała, Joanna Wrześniewska–Sieger, Agnieszka Mosór ("Wydarzenia), Magdalena Kaliniak (W rytmie dnia, "Wydarzenia"), Agnieszka Gozdyra ("Polityka na ostro", "Skandaliści"), Grzegorz Jankowski ("Punkt widzenia"), Joanna Górska, Beata Cholewińska, Michał Giersz, Joanna Racewicz ("Nowy dzień z Polsat News"), Marek Horczyczak (szef redakcji Prognozy Pogody), Marek Horczyczak, Paulina Sykut-Jeżyna, Milena Rostkowska-Galant, Daria Wąsiewska (Pogoda), Ewa Gajewska, Joanna Górska, Marta Budzyńska, Wojciech Szeląg, Ernest Bodziuch, Przemysław Białkowski, Mariusz Abramowicz, Daria Kwiecień, Klaudiusz Slezak, Małgorzata Świtała (W rytmie dnia, Obraz Dnia).

Współpraca z CNN[edytuj | edytuj kod]

Kanał informacyjny współpracuje z siecią CNN, dzięki czemu stacja ma możliwość korzystania z materiałów tej telewizji. W komunikacie prasowym[7] Polsat napisał: "Współpraca z CNN obejmuje: szkolenia zespołów dziennikarzy, reporterów i zespołu realizacji, a także wzajemną współpracę reporterską przy tworzeniu serwisów i dostęp do całego kontentu informacyjnego CNN" Od lipca 2011 roku, współpraca Polsat News z CNN została zakończona. CNN natomiast nawiązało współpracę z Grupą TVN.

Studio Polsat News[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2008 roku Polsat News uruchomił wspólne z Wydarzeniami studio telewizyjne. Prawdopodobnie jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro. Na środku studia znajduje się stół prezenterski w kształcie strzałki – głównego motywu stacji. Obok niego znajduje się drugi, mniejszy stół, gdzie nagrywany jest Sport czy Interwencja Extra, naprzeciwko jest stolik służący m.in. Encyklopedii Zdrowia i Gościowi Wydarzeń. W studio nadawane są także Wydarzenia o godzinie 15:50 i 18:50, które są emitowane równocześnie na antenie Polsatu oraz powtórki na Polsacie 2.

Ośrodki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Polska:

Ośrodki zagraniczne:

[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
od 7 czerwca 2008 Większa część koloru szarego, z napisem "News" oraz symbolem strzałki (w prawym górnym rogu), a na dole mniejszy pomarańczowy prostokąt z napisem "Polsat". Polsat News - Logo.jpg

Polsat News HD[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
od 3 lutego 2014 Logo jest podobne do wersji SD, tylko napis "News" został pomniejszony i umieszczono bordowy prostokąt z białym napisem "HD" - prostokąt ten został zapożyczony z innych kanałów Telewizji Polsat. Polsat news HD logo.png

Polsat Newsplus 2[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2018 roku Telewizja Polsat zapowiedziała zmianę formatu kanału Polsat News 2 z powodu spadającej oglądalności kanału i zadecydowano o zakończeniu wszystkich autorskich produkcji emitowanych w tej stacji. Ostatecznie postanowiono stworzyć kanał typu timeshift channel[8]. Następcą stacji będzie nadający z dwugodzinnym opóźnieniem przekaz Polsat News kanał nazwany Polsat Newsplus 2[9]. Rebranding stacji miał być planowany na wrzesień 2018.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]