Polsat News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polsat News
Polsat News
Data startu 7 czerwca 2008, SDTV 576i godz. 7:00
3 lutego 2014, HDTV 1080i godz. 5:58
Format obrazu 16:9 SDTV 576i
16:9 1080i HDTV
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-S
DVB-T
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 0,98% (kwiecień 2016)[1]
Siostrzane kanały Polsat News 2
Strona internetowa

Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 roku. Szefem kanału, od początku nadawania stacji, jest Henryk Sobierajski.

Historia[edytuj]

Polsat News ruszył 7 czerwca 2008 o 7 rano[2]. Jest pierwszym kanałem informacyjnym w Polsce emitowanym w formacie 16:9. Emisja testowa została zakończona 14 lipca 2008 roku. Od samego początku kanał był niekodowany, ponieważ miał uzyskać dobry zasięg w telewizjach kablowych. 1 sierpnia 2008 Polsat News rozpoczął emisję reklam. 1 marca 2009 roku, kilkanaście minut po północy, został zakodowany w Nagravision 3 (na rzecz platformy Cyfrowy Polsat).

Program "na żywo" emitowany jest od godz. 05:58 do 23:50. Serwisy informacyjne nadawane są co pół godziny (w czasie pasma porannego "Nowy dzień" co 15 minut). Łącznie kanał zatrudnia ponad 400 osób, z czego prawie połowa to zespół redakcyjny. Program podzielony jest na pasma: poranne – Nowy Dzień, popołudniowe – To jest dzień i wieczorne – To był dzień. Najchętniej oglądanym programem stacji jest "Gość Wydarzeń", który jest emitowany zaraz po Wydarzeniach i ogląda go średnio 58 tys. widzów dziennie[3].

W godzinach od 5:58 do 8:15 (Polsat – od poniedziałku do piątku) i od 5:58 do 7:45 (w weekendy i święta), od 5:58 do 7:40 (Polsat 2), oraz od 5:58 do 10:00 (Polsat News 2) retransmitują sygnał stacji, natomiast program "To był dzień" jest powtarzany w nocy na antenie naziemnej stacji TV4.

Od 1 września 2010 był dostępny w Cyfrze+ na kanale nr 8, a od 5 maja 2011 w n na kanale nr 17. Kanał następnie znalazł się w ofercie platformy nc+[4]. Widownia Polsatu News w całym 2010 roku wyniosła ponad 38 tys. widzów (0,62% wszystkich widzów). Daje mu to 19 miejsce pod względem oglądalności kanałów telewizyjnych w Polsce[5]. Od 3 lutego 2014 kanał dostępny jest w jakości HD[6].

18 października 2015 roku wystartowała oficjalna strona internetowa Polsat News.

Ludzie Polsat News[edytuj]

Polsat News
Wóz satelitarny Polsat News
Dziennikarz Polsatu News podczas pracy w Kołobrzegu
Śmigłowiec reporterski Polsat News
Wóz satelitarny Telewizji Polsat
Wozy satelitarne Telewizji Polsat podczas relacji z turnieju Siatkarskiej Ligi Światowej z poznańskiej hali Arena

Program stacji tworzą dziennikarze i publicyści, m.in.: Dorota Gawryluk, Jarosław Gugała, Joanna Wrześniewska–Sieger, Maciej Stroiński prowadzą główne wydanie "Wydarzeń" (18.50) oraz "Gościa Wydarzeń" (19.15), Piotr Witwicki Wojciech Szeląg, Ernest Bodziuch (program "Tak czy nie"), Marek Kacprzak ("To był dzień", Bartosz Kurek, Joanna Górska, Beata Cholewińska, Mariusz Abramowicz, (program poranny "Nowy dzień z Polsat News"), Dariusz Ociepa ("To był dzień"), Marek Horczyczak (szef redakcji Prognozy Pogody), Paulina Sykut-Jeżyna (Pogoda), Milena Rostkowska-Galant (Pogoda), Małgorzata Tomaszewska-Słomina (Pogoda), Ewa Gajewska, Agnieszka Gozdyra, Joanna GórskaMagdalena Kaliniak, Violetta Madej, Katarzyna Senyk, Przemysław Białkowski (Informacje).

Współpraca z CNN[edytuj]

Kanał informacyjny współpracuje z siecią CNN, dzięki czemu stacja ma możliwość korzystania z materiałów tej telewizji. W komunikacie prasowym[7] Polsat napisał: "Współpraca z CNN obejmuje: szkolenia zespołów dziennikarzy, reporterów i zespołu realizacji, a także wzajemną współpracę reporterską przy tworzeniu serwisów i dostęp do całego kontentu informacyjnego CNN" Od lipca 2011 roku, współpraca Polsat News z CNN została zakończona. CNN natomiast nawiązało współpracę z Grupą TVN.

Studio Polsat News[edytuj]

6 czerwca 2008 roku Polsat News uruchomił wspólne z Wydarzeniami studio telewizyjne. Prawdopodobnie jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro. Na środku studia znajduje się stół prezenterski w kształcie strzałki – głównego motywu stacji. Obok niego znajduje się drugi, mniejszy stół, gdzie nagrywany jest Sport czy Interwencja Extra, naprzeciwko jest stolik służący m.in. Encyklopedii Zdrowia i Gościowi Wydarzeń. W studio nadawane są także Wydarzenia o godzinie 15:50 i 18:50, które są emitowane równocześnie na antenie Polsatu oraz powtórki na Polsacie 2.

Ośrodki regionalne[edytuj]

Polska:

Ośrodki zagraniczne:

[edytuj]

1 lipca 2008 – obecnie Wzorowane na logotypie Polsatu. Większa część koloru szarego, z napisem "NEWS" oraz symbolem strzałki (w prawym górnym rogu), mniejsza – pomarańczowa.

Polsat News HD[edytuj]

Logo Polsat News HD.

Polsat News HD to kanał nadawany w standardzie HD, będący retransmisją kanału Polsat News w czasie rzeczywistym. Wystartował 3 lutego 2014.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]