Polsat News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polsat News
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 7 czerwca 2008, godz. 7:00 (SDTV)
3 lutego 2014, godz. 5:58 (HDTV) / 20 września 2019 6:00 (Odkodowany w bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej)
Zakończenie nadawania 28 października 2016 (SDTV; przekaz satelitarny)
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-S, DVB-T, DVB-C
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 1,77% (maj 2020)[1]
Strona internetowa

Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 (SDTV) (HDTV od 3 lutego 2014). Szefem kanału, od początku nadawania stacji, był Henryk Sobierajski, zaś od marca 2018 funkcje tę pełni Dorota Gawryluk. Pierwotnie kanał miał się nazywać Polsat 24, ale zdecydowano się zmienić nazwę na Polsat News[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polsat News ruszył 7 czerwca 2008 o 7 rano[3]. Jest pierwszym kanałem informacyjnym w Polsce emitowanym w formacie 16:9. Emisja testowa została zakończona 14 lipca 2008 roku. Od samego początku kanał był niekodowany, ponieważ miał uzyskać dobry zasięg w telewizjach kablowych. 1 sierpnia 2008 Polsat News rozpoczął emisję reklam. 1 marca 2009 roku, kilkanaście minut po północy, został zakodowany w Nagravision 3 (na rzecz platformy Cyfrowy Polsat).

Program „na żywo” emitowany jest od godz. 05:59 do 23:50. Serwisy informacyjne nadawane są co pół godziny (w czasie pasma porannego „Nowy dzień” co 15 minut). Łącznie kanał zatrudnia ponad 400 osób, z czego prawie połowa to zespół redakcyjny. Program podzielony jest na pasma: poranne – Nowy Dzień, popołudniowe – W rytmie dnia i wieczorne – Obraz dnia. Najchętniej oglądanym programem stacji jest „Gość Wydarzeń”, który jest emitowany zaraz po Wydarzeniach i ogląda go średnio 58 tys. widzów dziennie[4].

W godzinach od 5:59 do 9:00 Polsat retransmituje sygnał stacji, natomiast programy „Polityka na ostro” i „Graffiti” są powtarzane w nocy na antenie naziemnej stacji TV4.

Od 1 września 2010 był dostępny w Cyfrze+ na kanale nr 8, a od 5 maja 2011 w n na kanale nr 17. Kanał następnie znalazł się w ofercie platformy nc+[5]. Widownia Polsatu News w całym 2010 roku wyniosła ponad 38 tys. widzów (0,62% wszystkich widzów). Daje mu to 19 miejsce pod względem oglądalności kanałów telewizyjnych w Polsce[6]. Od 3 lutego 2014 kanał dostępny jest w jakości HD[7].

18 października 2015 roku wystartowała oficjalna strona internetowa Polsat News.

Od 28 października 2016 roku stacja jest dostępna w przekazie satelitarnym tylko w jakości HDTV.

14 marca 2017 roku wystartowała oficjalna aplikacja mobilna Polsat News, która jest dostępna dla użytkowników systemu Android i iOS.

7 lipca 2018 roku rozpoczął się remont głównego studia Polsat News, który zakończył się 1 października tego samego roku.

20 września 2019 Polsat News w jakości SDTV został testowo odkodowany w telewizji naziemnej na MUX 4. Tego samego dnia rozpoczęto testy Polsat News w jakości HDTV w standardzie DVB-T2, które zostały zakończone 31 maja 2020[8]. (eksperymentalny Multipleks z Polsat News HD można było oglądać w okolicach Warszawy, Poznania, Śląska i Trójmiasta; wymagany był dekoder lub telewizor z obsługą DVB-T2). Jest również w takiej jakości udostępniany jako testowy strumień w technologii MPEG-DASH w systemie HbbTV – monit czerwonego przycisku jest nadawany na kanale Polsat News na MUX 4 oraz na wszystkich kanałach Grupy Polsat na MUX 2.

W ramach procesu integracji z Grupą Interii po przejęciu przez Cyfrowy Polsat następuje połączenie redakcji polsatnews.pl oraz Wydarzenia Interii, dzięki czemu powstanie wspólny newsroom.[9]

Ludzie Polsat News[edytuj | edytuj kod]

Polsat News
Wóz satelitarny Polsat News
Dziennikarz Polsatu News podczas pracy w Kołobrzegu
Śmigłowiec reporterski Polsat News
Wóz satelitarny Telewizji Polsat
Wozy satelitarne Telewizji Polsat podczas relacji z turnieju Siatkarskiej Ligi Światowej z poznańskiej hali Arena

Program stacji tworzą dziennikarze i publicyści, m.in.: Dorota Gawryluk, Bogdan Rymanowski, Jarosław Gugała, Joanna Wrześniewska–Sieger, Agnieszka Mosór („Wydarzenia”), Magdalena Kaliniak (W rytmie dnia, „Wydarzenia”), Agnieszka Gozdyra („Polityka na ostro”, „Skandaliści”), Grzegorz Jankowski („Punkt widzenia”), Joanna Górska, Beata Cholewińska, Michał Giersz, Joanna Racewicz („Nowy dzień z Polsat News”), Marek Horczyczak (szef redakcji Prognozy Pogody), Paulina Sykut-Jeżyna, Milena Rostkowska-Galant, Daria Wąsiewska, Jarosław Kret (Pogoda), Ewa Gajewska, Joanna Górska, Marta Budzyńska, Wojciech Szeląg, Ernest Bodziuch, Przemysław Białkowski, Mariusz Abramowicz, Daria Kwiecień, Klaudiusz Slezak, Małgorzata Świtała (W rytmie dnia, Obraz Dnia).

W przeszłości ze stacją byli związani: Adam Burak, Marcin Cholewiński, Dominika Długosz, Beata Grabarczyk, Radosław Kietliński, Roman Kukielak, Jan Kunert, Beata Lubecka, Klaudiusz Slezak, Magdalena Sobkowiak, Łukasz Szelecki.

Współpraca z CNN[edytuj | edytuj kod]

Kanał informacyjny współpracował z siecią CNN, dzięki czemu stacja miała możliwość korzystania z materiałów tej telewizji. W komunikacie prasowym[10] Polsat napisał: "Współpraca z CNN obejmuje: szkolenia zespołów dziennikarzy, reporterów i zespołu realizacji, a także wzajemną współpracę reporterską przy tworzeniu serwisów i dostęp do całego kontentu informacyjnego CNN". W lipcu 2011 roku współpraca Polsat News z CNN została zakończona. CNN natomiast nawiązało współpracę z Grupą TVN.

Studio Polsat News[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2008 roku Polsat News uruchomił wspólne z Wydarzeniami studio telewizyjne. Prawdopodobnie jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro. Na środku studia znajduje się stół prezenterski w kształcie strzałki – głównego motywu stacji. Obok niego znajduje się drugi, mniejszy stół, gdzie nagrywany jest Sport czy Interwencja Extra, naprzeciwko jest stolik służący m.in. Encyklopedii Zdrowia i Gościowi Wydarzeń. W studio nadawane są także Wydarzenia o godzinie 15:50 i 18:50, które są emitowane równocześnie na antenie Polsatu oraz powtórki na Polsacie 2. W 2018 roku studio zostało wyremontowane. Zmieniono ekran na dłuższy, stół zmodyfikowano-kształt strzałki jest kanciasty. W 2019 roku zmieniono stół prezenterski na pół owalny, z boku stołu jest motyw strzałki z loga.

Ośrodki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Polska:

Ośrodki zagraniczne:

[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
od 7 czerwca 2008 Większa część koloru szarego, z napisem „News” oraz symbolem strzałki (w prawym górnym rogu), a na dole mniejszy pomarańczowy prostokąt z napisem „Polsat”. Polsat News Logo.svg

Polsat News HD[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
3 lutego 2014 - 5 kwietnia 2020 Logo jest podobne do wersji SD, tylko napis „News” został pomniejszony i umieszczono bordowy prostokąt z białym napisem „HD” – prostokąt ten został zapożyczony z innych kanałów Telewizji Polsat. Polsat news HD logo.png
od 6 kwietnia 2020 Logo podobne do poprzedniego, tylko że prostokąt na którym jest napisane ''HD'' został zmieniony na czerwony - prostokąt ten został zapożyczony z innych kanałów Telewizji Polsat.

Polsat Newsplus 2[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2018 roku Telewizja Polsat zapowiedziała zmianę formatu kanału Polsat News 2 z powodu spadającej oglądalności kanału i zadecydowano o zakończeniu wszystkich autorskich produkcji emitowanych w tej stacji. Ostatecznie postanowiono stworzyć kanał typu timeshift channel[11]. Następcą stacji będzie nadający z dwugodzinnym opóźnieniem przekaz Polsat News kanał nazwany Polsat Newsplus 2[12]. Rebranding stacji miał być planowany na wrzesień 2018. Ostatecznie jednak do tego nie doszło ze względu na brak zgody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]