Polsat News

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polsat News
Ilustracja
Data startu 7 czerwca 2008, godz. 7.00 (SDTV)
3 maja 2014, godz. 5.58 (HDTV)
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-S, DVB-T, DVB-C
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 0,98% (kwiecień 2016)[1]
Siostrzane kanały Polsat News 2
Strona internetowa

Polsat News – kanał informacyjno-publicystyczny Grupy Polsat, nadający od 7 czerwca 2008 (SDTV) (HDTV od 3 maja 2014). Szefem kanału, od początku nadawania stacji, był Henryk Sobierajski, zaś od marca 2018 funkcje tę pełni Dorota Gawryluk.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polsat News ruszył 7 czerwca 2008 o 7 rano[2]. Jest pierwszym kanałem informacyjnym w Polsce emitowanym w formacie 16:9. Emisja testowa została zakończona 14 lipca 2008 roku. Od samego początku kanał był niekodowany, ponieważ miał uzyskać dobry zasięg w telewizjach kablowych. 1 sierpnia 2008 Polsat News rozpoczął emisję reklam. 1 marca 2009 roku, kilkanaście minut po północy, został zakodowany w Nagravision 3 (na rzecz platformy Cyfrowy Polsat).

Program "na żywo" emitowany jest od godz. 05:58 do 23:50. Serwisy informacyjne nadawane są co pół godziny (w czasie pasma porannego "Nowy dzień" co 15 minut). Łącznie kanał zatrudnia ponad 400 osób, z czego prawie połowa to zespół redakcyjny. Program podzielony jest na pasma: poranne – Nowy Dzień, popołudniowe – To jest dzień i wieczorne – To był dzień. Najchętniej oglądanym programem stacji jest "Gość Wydarzeń", który jest emitowany zaraz po Wydarzeniach i ogląda go średnio 58 tys. widzów dziennie[3].

W godzinach od 5:58 do 8:15 (Polsat – od poniedziałku do piątku) i od 5:58 do 7:45 (w weekendy i święta), od 5:58 do 7:40 (Polsat 2), oraz od 5:58 do 10:00 (Polsat News 2) retransmitują sygnał stacji, natomiast program "To był dzień" jest powtarzany w nocy na antenie naziemnej stacji TV4.

Od 1 września 2010 był dostępny w Cyfrze+ na kanale nr 8, a od 5 maja 2011 w n na kanale nr 17. Kanał następnie znalazł się w ofercie platformy nc+[4]. Widownia Polsatu News w całym 2010 roku wyniosła ponad 38 tys. widzów (0,62% wszystkich widzów). Daje mu to 19 miejsce pod względem oglądalności kanałów telewizyjnych w Polsce[5]. Od 3 lutego 2014 kanał dostępny jest w jakości HD[6].

18 października 2015 roku wystartowała oficjalna strona internetowa Polsat News.

Od 28 października 2016 roku stacja jest dostępna w przekazie satelitarnym tylko w jakości HDTV.

14 marca 2017 roku wystartowała oficjalna aplikacja mobilna Polsat News, która jest dostępna dla użytkowników systemu Android i iOS.

W lipcu 2018 roku rozpoczął się remont głównego studia Polsat News.

Ludzie Polsat News[edytuj | edytuj kod]

Polsat News
Wóz satelitarny Polsat News
Dziennikarz Polsatu News podczas pracy w Kołobrzegu
Śmigłowiec reporterski Polsat News
Wóz satelitarny Telewizji Polsat
Wozy satelitarne Telewizji Polsat podczas relacji z turnieju Siatkarskiej Ligi Światowej z poznańskiej hali Arena

Program stacji tworzą dziennikarze i publicyści, m.in.: Dorota Gawryluk, Jarosław Gugała, Joanna Wrześniewska–Sieger, Agnieszka Mosór, Magdalena Kaliniak, Agnieszka Gozdyra ("Tak czy nie", "Skandaliści"), Joanna Górska, Beata Cholewińska, Michał Giersz ("Nowy dzień z Polsat News"), Marek Horczyczak (szef redakcji Prognozy Pogody), Paulina Sykut-Jeżyna, Milena Rostkowska-Galant, Daria Wąsiewska (Pogoda), Ewa Gajewska, Joanna Górska, Marta Budzyńska, Wojciech Szeląg, Ernest Bodziuch, Przemysław Białkowski, Mariusz Abramowicz, Anna Hałas-Michalska, Klaudiusz Slezak (Informacje).

Współpraca z CNN[edytuj | edytuj kod]

Kanał informacyjny współpracuje z siecią CNN, dzięki czemu stacja ma możliwość korzystania z materiałów tej telewizji. W komunikacie prasowym[7] Polsat napisał: "Współpraca z CNN obejmuje: szkolenia zespołów dziennikarzy, reporterów i zespołu realizacji, a także wzajemną współpracę reporterską przy tworzeniu serwisów i dostęp do całego kontentu informacyjnego CNN" Od lipca 2011 roku, współpraca Polsat News z CNN została zakończona. CNN natomiast nawiązało współpracę z Grupą TVN.

Studio Polsat News[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2008 roku Polsat News uruchomił wspólne z Wydarzeniami studio telewizyjne. Prawdopodobnie jego koszt wyniósł ponad 6 mln euro. Na środku studia znajduje się stół prezenterski w kształcie strzałki – głównego motywu stacji. Obok niego znajduje się drugi, mniejszy stół, gdzie nagrywany jest Sport czy Interwencja Extra, naprzeciwko jest stolik służący m.in. Encyklopedii Zdrowia i Gościowi Wydarzeń. W studio nadawane są także Wydarzenia o godzinie 15:50 i 18:50, które są emitowane równocześnie na antenie Polsatu oraz powtórki na Polsacie 2.

Ośrodki regionalne[edytuj | edytuj kod]

Polska:

Ośrodki zagraniczne:

[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
od 1 lipca 2008 Większa część koloru szarego, z napisem "NEWS" oraz symbolem strzałki (w prawym górnym rogu), a na dole mniejszy pomarańczowy prostokąt z napisem "Polsat". Polsat News - Logo.jpg

Polsat News HD[edytuj | edytuj kod]

Data Opis Logo
od 3 lutego 2014 Logo jest podobne do wersji SD, tylko napis "News" został pomniejszony i umieszczono bordowy prostokąt z białym napisem "HD" - prostokąt ten został zapożyczony z innych kanałów Telewizji Polsat. Polsat news HD logo.png

Polsat Newsplus 2[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2018 roku Telewizja Polsat zapowiedziała zmianę formatu kanału Polsat News 2 z powodu spadającej się oglądalności kanału, i zadecydowano o zakończeniu wszystkich autorskich produkcji emitowanych w tej stacji. Ostatecznie postanowiono stworzyć kanał typu timeshift channel[8]. Następcą stacji będzie nadający z dwugodzinnym opóźnieniem przekaz Polsat News kanał nazwany Polsat Newsplus 2[9]. Rebranding stacji planowany jest na wrzesień 2018.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]