Polsat Viasat Explore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Polsat Viasat Explorer)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polsat Viasat Explore
Polsat Viasat Explore
Data startu 1 listopada 2003 jako Viasat Explorer[1]
1 marca 2013 jako Polsat Viasat Explorer
29 kwietnia 2014 jako Polsat Viasat Explore
Format obrazu 16:9 SDTV
Właściciel Telewizja Polsat
Viasat - grupa MTG
Kraj nadawania  Szwecja
Język polski
Poprzednia nazwa Viasat Explorer
Strona internetowa

Polsat Viasat Explore (na świecie pod nazwą Viasat Explore, dawniej Viasat Explorer) – europejski kanał telewizyjny skierowany głównie do mężczyzn. Na antenie stacji emitowane są programy dokumentalne i rozrywkowe o tematyce przyrodniczo-podróżniczej, przygodowej, nowych technologii, kryminalistycznej, łowiecko-wędkarskiej i motoryzacyjnej. Dawniej emitowano również programy ze świata dzikich zwierząt i sportów ekstremalnych. Nadawcą kanału jest grupa medialna MTG Viasat.

Sygnał[edytuj]

Viasat Explorer rozpoczął swoje nadawanie w krajach Skandynawii (Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii) w 2002 roku, a w 2003 roku rozpoczął swoją ekspansję na pozostałe rynki europejskie. Obecnie sygnał Viasat Explore nadawany jest w:

  • Skandynawii (w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii),
  • Europie Wschodniej (w Estonii, Rosji, Mołdawii oraz na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi) oraz
  • Europie Środkowo-Wschodniej (w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii oraz na Węgrzech).

W Polsce kanał dostępny jest od 2003 r. w polskiej wersji językowej. Od 2004 roku sygnał kanału dostępny był w godzinach 05:00-23:00, gdyż dzielił nadawanie z amerykańskim kanałem erotycznym Spice w godzinach 23:00-05:00.

Do 15 maja 2012 Viasat Explorer był nadawany we wspólnej wersji w Środkowej i Wschodniej Europie, krajach bałtyckich i Europie Północnej. W celu dokonania możliwości wyboru programów, które będą dostosowane dla widzów regionu Europy Środkowej i Wschodniej nadawca zdecydował się na uruchomienie osobnego dosyłu Viasat Explorer CEE. Od połowy maja 2012 r. w Europie nadają dwie wersje programu.

Od tego dnia kanał nadaje w panoramicznym formacie obrazu 16:9. Jednocześnie Viasat Explorer nadaje o jedną godzinę dłużej. Emisja rozpoczyna się o godz. 5 rano i kończy o północy (do tej pory o 23:00). Rozdzielenie dosyłu miało wpływ również na kanał Spice, który nadaje od tego dnia od północy do piątej rano. Od 29 kwietnia 2014 roku europejska wersja nadaje pod nazwą Viasat Explore.

Emisja w Polsce[edytuj]

Logo stacji stosowane 08.12.2009-28.02.2013

Stacja dostępna jest w języku polskim od 2003 roku w sieciach kablowych, a od 22 listopada 2012 również w ofercie platformy cyfrowej Cyfrowy Polsat. 19 listopada 2012 roku Viasat ogłosił podjęcie strategicznej współpracy z Cyfrowym Polsatem. Od 1 stycznia 2013 kanał rozpoczął na polskim rynku emisję reklam[2], natomiast od 1 marca 2013 został zastąpiony tylko w Polsce całodobowym kanałem Polsat Viasat Explorer. Tego samego dnia nadawanie zakończył amerykański kanał erotyczny Spice. Od 29 kwietnia 2014 roku wraz z globalnym rebrandingiem stacja nadaje pod nazwą Polsat Viasat Explore. Tego samego dnia pojawiła się odświeżona oprawa graficzna oraz logo[3]. Od 20 lipca 2016 r. kanał dostępny na platformie nc+[4].

Programy[edytuj]

W ciągu 18-godzinnego bloku emisyjnego oferowane są programy poświęcone takim zagadnieniom jak:

  • Dzika przygoda,
  • Świat nauki,
  • Zbrodnia i śledztwo,
  • Urodzeni mordercy,
  • Gniewna Ziemia,
  • Męskie zabawki,

Zobacz też[edytuj]

Przypisy